| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Upływ terminu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Upływ terminu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Zamierzamy wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy. Układ nie przewiduje okresu wypowiedzenia, zastosujemy więc trzymiesięczny, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W jaki sposób należy policzyć okres 3 miesięcy i kiedy najwcześniej możemy rozpocząć wręczanie wypowiedzeń zmieniających? Czy obowiązuje taka sama zasada, jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony, tzn. że okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca?

Termin wypowiedzenia układu oblicza się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Nie obowiązuje zatem zasada, że okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia oblicza się przy zastosowaniu art. 112 k.c. Przepis ten stosuje się w prawie pracy w ograniczony sposób. Zgodnie z art. 300 k.p., art. 112 k.c. nie ma na pewno zastosowania wtedy, gdy sposób liczenia konkretnych terminów uregulowany jest przepisami prawa pracy (jak np. w art. 30 § 21 czy art. 92 § 1 k.p.). Ma natomiast odpowiednie zastosowanie, jeżeli sprawa liczenia terminu nie została w ogóle uregulowana (jak np. w art. 39, 291 czy w art. 2418 k.p.), albo zawiera wskazówkę co do sposobu jego obliczania, poprzez np. użycie zwrotu „z upływem” (jak w art. 32 § 2, 42 § 3, 66 § 1, 153 § 1 k.p.) lub „po upływie” (jak np. w art. 52 § 1, art. 109 § 1 k.p.). Przy tym zastosowania art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p. nie można odnosić tylko do ustalania okresu pracy, od którego zależą niektóre uprawnienia pracownika (np. nagroda jubileuszowa, urlop, odprawy) lub daty ustania stosunku pracy (z uzasadnienia wyroku SN z 29 września 2005 r., I PK 531/03, OSNP  2006/15-16/234). Zgodnie z art. 112 k.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Wynika z tego, że 3-miesięczny okres wypowiedzenia rozpoczęty np. 15 marca 2009 r. upłynie 15 czerwca 2009 r. i 16 czerwca pracodawca może rozpocząć wręczanie wypowiedzeń zmieniających.

Przy obliczaniu terminu upływu okresu wypowiedzenia należy mieć na względzie także art. 111 § 2 k.c., w myśl którego jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Konieczne jest także uwzględnienie art. 61 § 1 k.c., zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że liczenie okresu wypowiedzenia układu rozpoczyna się następnego dnia po dniu złożenia wypowiedzenia. Natomiast dniem złożenia wypowiedzenia jest dzień, w którym druga strona - czyli osoby reprezentujące organizacje związkowe zgodnie z ich statutem, mogły zapoznać się z pismem zawierającym wypowiedzenie.

Podstawa prawna:

  • art. 2417 i art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
  • art. 61 § 1, art. 111 § 2, art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »