| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Wynagrodzenie mediatora

Wynagrodzenie mediatora

Procedura rozwiązywania sporu zbiorowego wymaga niekiedy udziału „trzeciej strony” - mediatora. Warunki wynagradzania mediatora zasadniczo kształtowane są w wyniku porozumienia stron. Przepisy gwarantują minimalny poziom tego świadczenia.


Zasady prowadzenia sporu zbiorowego, dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych, reguluje ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU nr 55, poz. 236 ze zm.). Spór zbiorowy istnieje od dnia wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami w tych sprawach, jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni (art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Pracodawca obowiązany jest wówczas podjąć niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu. Ustawa przewiduje 2 obligatoryjne etapy rozwiązywania sporu, tj. rokowania i mediację oraz 1 etap fakultatywny, tzn. poddanie sporu rozstrzygnięciu kolegium arbitrażu społecznego.

Mediacja

Jeżeli rokowania prowadzone przez strony sporu nie doprowadzą do uzgodnienia stanowisk i podpisania porozumienia, powinny one sporządzić protokół rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron. W takiej sytuacji w razie podtrzymywania przez stronę, która wszczęła spór, zgłoszonych żądań, spór jest dalej prowadzony z udziałem osoby dającej gwarancję bezstronności (mediatora). Ustawa nie określa wymagań, jakie powinien spełniać mediator, poza zachowaniem neutralności w sporze, co oznacza, że nie może się opowiadać za interesem którejkolwiek ze stron. Istotne jest również, aby cieszył się zaufaniem obu stron sporu, bo tylko w takiej sytuacji strony będą skłonne zaakceptować prowadzone przez niego działania. W praktyce przydatne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe mediatora oraz umiejętność prowadzenia dialogu.

Zadaniem mediatora jest udzielenie stronom pomocy przy rozwiązywaniu konfliktu i w wypracowaniu zadowalającego obie strony porozumienia. Powinien on jedynie ułatwiać stronom rozwiązanie sporu, nie ma natomiast żadnych uprawnień do podejmowania wiążących ustaleń.

Mediatora ustalają wspólnie strony sporu zbiorowego. Mogą również wybrać mediatora spośród osób znajdujących się na liście mediatorów, ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy (obecnie Ministra Pracy i Polityki Społecznej). Lista tworzona jest w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi oraz organizacjami pracodawców, reprezentatywnymi w rozumieniu ustawy z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (DzU nr 100, poz. 1080 ze zm.). Lista ta dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa (www.mpis.gov.pl). Obecnie znajduje się na niej 189 mediatorów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK