| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Zakończenie sporu z pracownikiem bez udziału sądu pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć wysokich kosztów. Pomocne mogą okazać się w tym względzie nieco dziś zapomniane komisje pojednawcze.

Sąd, nadając klauzulę, zobowiązany jest do sprawdzenia treści ugody. Jeżeli po przeanalizowaniu akt postępowania przed komisją lub z treści samej ugody wynikać będzie, iż ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia, sąd odmówi nadania ugodzie klauzuli wykonalności.

Ponadto pracownik sam może wystąpić o uznanie ugody za bezskuteczną, jeżeli narusza ona jego słuszny interes. Może to zrobić w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia. Termin ten wynosi 14 dni w sprawach o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Wynika z tego, że zawarcie ugody przed komisją nie gwarantuje pracodawcy, iż sprawa pracownika nie będzie rozpatrywana przez sąd.

Pojęcie słusznego interesu pracownika nie jest zdefiniowane przez przepisy prawa. Należy jednak uznać, że jeżeli w wyniku zawartej ugody pracownik zrzekł się uprawnień pracowniczych, które gwarantowane są mu przepisami prawa, narusza to jego słuszny interes.

Przekazanie sprawy do sądu

Postępowanie przed komisją nie musi doprowadzić do zawarcia ugody. Pracownik w ciągu 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego może zażądać przekazania jego wniosku do sądu pracy. Wniosek wszczynający postępowanie pojednawcze zastępuje pozew.

Pracownik może też złożyć pozew samodzielnie na zasadach ogólnych. Ponieważ wniosek o wszczęcie postępowania pojednawczego wstrzymuje bieg terminów do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania, terminy ustawowe zaczynają biec od dnia zakończenia postępowania pojednawczego.

Katarzyna Sarek

prawnik,

Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK