| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Komisja pojednawcza szansą na ugodowe zakończenie sporu

Zakończenie sporu z pracownikiem bez udziału sądu pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć wysokich kosztów. Pomocne mogą okazać się w tym względzie nieco dziś zapomniane komisje pojednawcze.

Postępowanie przed komisją pojednawczą

Postępowanie przed komisją może zostać wszczęte jedynie przez pracownika. Pracodawca, chcąc dochodzić swoich roszczeń wobec pracownika, nie może więc skorzystać z istniejącej komisji pojednawczej.

Postępowanie przed komisją rozpoczyna się od złożenia wniosku o rozpoznanie jego sprawy przez pracownika. Wniosek może być pisemny bądź też może zostać złożony ustnie do protokołu.

WaŻne!

Wniosek przerywa bieg terminów do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Jeżeli więc postępowanie przed komisją zakończy się i strony nie dojdą do porozumienia, pracownik ma wciąż otwartą drogę do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Warto jednak podkreślić, że aby pracownik mógł skierować odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania do rozpatrzenia przez komisję musi zachować ustawowe terminy, takie same jak w przypadku postępowania przed sądem pracy. Jeżeli zatem pracownik spóźni się ze złożeniem pozwu do sądu pracy, nie może następnie skutecznie złożyć wniosku o rozpoznanie sprawy przed komisją.

Ponieważ postępowanie pojednawcze może zostać wszczęte jedynie przez pracownika, w tym trybie nie mogą być rozpatrywane sprawy osób ubiegających się o przyjęcie do pracy.

Komisja powinna działać sprawnie i szybko. Ma to zapewnić skuteczność jej działania oraz nie blokować pracownikowi drogi do sądu i zaspokojenia jego roszczeń. Jeżeli sprawa pracownika dotyczy odwołania od wypowiedzenia, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania postępowanie przed komisją kończy się z mocy prawa w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku pracownika. W pozostałych sprawach komisja pojednawcza może działać do 30 dni. Protokół posiedzenia komisji powinien zawierać datę zakończenia postępowania.

Ugoda

Podstawowym celem postępowania przed komisją jest zawarcie ugody. Jeżeli strony postępowania dojdą do porozumienia, ugodę należy spisać i zawrzeć w protokole posiedzenia komisji. Protokół musi zostać podpisany przez obie strony postępowania pojednawczego oraz członków zespołu komisji rozstrzygającego sprawę.

Ugoda powinna zostać dobrowolnie wykonana przez pracodawcę. Jeżeli jednak nie wywiązuje się on z tego obowiązku, ugodę można egzekwować na podstawie przepisów postępowania cywilnego. Konieczne jest jednak przed tym nadanie ugodzie klauzuli wykonalności przez sąd.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK