| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Referendum strajkowe w czasie mediacji

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Czy referendum strajkowe można organizować jeszcze w czasie mediacji? Zgodnie z przepisami dopiero nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.

Etapy rozwiązywania sporów zbiorowych

Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 1991r. Nr 55, poz. 236, z póź. zm.) precyzyjnie określają etapy rozwiązywania sporów zbiorowych. Postępowanie mediacyjne jest obligatoryjne – musi zostać przeprowadzone po impasie rokowań. Mediacja jest również procedurą, która poprzedza inne metody rozstrzygania sporów zbiorowych: akcję strajkową lub w przypadku nieskorzystania z prawa do strajku – postępowanie przed kolegium arbitrażu społecznego.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Co w takim razie, jeżeli organizacja związkowa organizuje referendum strajkowe jeszcze przed zakończeniem mediacji?
Powyższa kwestia ma duże znaczenie praktyczne ponieważ referenda strajkowe w czasie mediacji są faktycznie przeprowadzane, natomiast poglądy doktryny co do przedstawionego zagadnienia nie są jednoznaczne.

Zobacz także: Spory zbiorowe-mediacje

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie daje jasnej odpowiedzi co do terminu przeprowadzenia referendum strajkowego. Poza dyskusją jest tylko to, że zgoda załogi musi być uzyskana przed ogłoszeniem strajku. Wynika to wprost z treści art. 20 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem. Referendum powinno się więc odbyć do wskazanego wyżej dnia wynikającego z art. 20 ust. 3 ustawy.

Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 15 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych „Nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.” Tak więc, dopiero nieosiągnięcie porozumienia przed mediatorem uprawnia organizację związkową do podjęcia czynności zmierzających bezpośrednio do akcji strajkowej.

Moim zdaniem, przeprowadzanie referendum strajkowego jeszcze przed zakończeniem mediacji należy uznać za niezgodne z ustawą. Argumentów za takim stanowiskiem jest sporo. Przemawia za tym m.in. wykładnia funkcjonalna przepisów ustawy (etap, na którym prowadzony jest spór zbiorowy – przepisy te zawarte są w art. 20 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a więc nie tylko po przepisach regulujących mediację, lecz także arbitraż).

Dodatkowo, pracownicy w referendum mają zadecydować w kwestiach, które są jeszcze przedmiotem mediacji. W trakcie mediacji stanowiska stron mogą ulec zmianie lub modyfikacji, a także strony mogą zakończyć spór podpisując stosowne porozumienie. Przeprowadzenie referendum w trakcie procedur pokojowych narusza polubowny charakter tych procedur.

reklama

Autor:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Referendum strajkowe w czasie mediacji. /Fot. Fotolia
Referendum strajkowe w czasie mediacji. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »