| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Spór zbiorowy z pracownikami

Spór zbiorowy z pracownikami

Kiedy organizacja związkowa złoży pracodawcy żądania, które powinien on spełnić, to znaczy, że rozpoczyna się spór zbiorowy. Pracodawcę i przedstawicieli pracowników czekają rokowania, mediacja, a w najgorszym razie strajk. O sporze zbiorowym nie ma mowy, gdy żądania nie dotyczą spraw związanych ze stosunkiem pracy.

Spór zbiorowy z pracownikami może się zakończyć strajkiem. Jest to możliwe, jeśli konfliktu nie rozwiążą rokownia i mediacje.

Etap 1 – Wszczęcie sporu

Spór zbiorowy zaczyna się w dniu wystąpienia przez organizację związkową z określonymi żądaniami, jeżeli pracodawca nie uwzględnił wcześniej wszystkich postulatów złożonych mu przez związkowców we wskazanym przez nich terminie. Termin ten nie może być krótszy niż trzy dni. W przypadku spełnienia przez pracodawcę wszystkich żądań, nie mamy do czynienia ze sporem zbiorowym – mimo że organizacja związkowa skierowała je do pracodawcy. Natomiast na pewno dochodzi do niego, gdy pracodawca nie spełnił choćby jednego z kilku żądań.

Jeżeli spór dotyczy treści układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia, którego stroną jest organizacja związkowa, wszczęcie i prowadzenie sporu o zmianę układu lub porozumienia może nastąpić nie wcześniej niż z dniem ich wypowiedzenia.

W wystąpieniu organizacja związkowa może uprzedzić, że jeżeli nie zostaną spełnione przedstawione żądania, może zostać ogłoszony strajk. Strajk nie może się rozpocząć przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia pracodawcy sporu zbiorowego. Nielegalne jest zorganizowanie strajku przez pracowników, jeśli ich reprezentacja nie wystąpi wcześniej formalnie z żądaniami, stanowiącymi przedmiot sporu zbiorowego. Podjęcie strajku w takich okolicznościach może być podstawą rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.) z uczestnikami oraz organizatorami strajku. Należy przy tym wiedzieć, że nie jest sporem zbiorowym zgłoszenie przez związki postulatów niedotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Sporem zbiorowym nie jest także prowadzenie rokowań z pracodawcą w celu poparcia indywidualnych żądań pracowniczych, jeżeli ich rozstrzygnięcie jest możliwe w postępowaniu przed organem rozstrzygającym spory o roszczenia pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK