| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Wynagrodzenie za czas strajku

Wynagrodzenie za czas strajku

Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika.

Coraz więcej grup zawodowych walczy z pracodawcami o swoje interesy, podejmując akcje strajkowe. Jak pokazują przeprowadzane w ostatnich latach badania opinii społecznej, Polacy, mimo towarzyszącym strajkom uciążliwości i niedogodności, akceptują je jako formę sporu pracowników z pracodawcą. Czy strajkujący pracownicy otrzymują za czas strajku wynagrodzenie i czy okres strajku wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy?

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). Warunkiem prawa pracownika do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy spowodowany udziałem w strajku, jest istnienie przepisu ustanawiającego takie prawo. Jak wynika z art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w okresie strajku zorganizowanego, zgodnie z przepisami ustawy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, a jedynie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy.

Udział w strajku a uprawnienia pracownicze

Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy, czyli w sposób legalny, nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

W okresie strajku pracownik zachowuje:

  • prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych),
  • uprawnienia ze stosunku pracy.

Jedynym uprawnieniem, które pracownikowi nie przysługuje w okresie strajku, jest prawo do wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że pracownik biorący udział w strajku będzie zawsze pozbawiony wynagrodzenia. Protestujący mogą liczyć na wsparcie finansowe wypłacone przez organizatora strajku z funduszy strajkowych, które tworzą ze składek członkowskich i wykorzystują organizacje związkowe. Może on być utworzony u każdego pracodawcy i nie podlega egzekucji. Pomoc z tego źródła pokrywa jednak tylko część utraconych zarobków pracowników należących do związku i obejmuje zazwyczaj zasiłki strajkowe wypłacane pracownikom – członkom związków zawodowych, którzy regularnie opłacają składki członkowskie.

Pomoc udzielana jest też zazwyczaj po spełnieniu określonych warunków (prawidłowo podjętej decyzji o rozpoczęciu strajku, po określonej liczbie dni strajku).

WAŻNE!

Zdarzają się również sytuacje, że pracodawca w porozumieniu kończącym strajk może przyznać pracownikom prawo do wynagrodzenia za okres strajku. Zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.


Okres strajku wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Nie jest więc przerwą w zatrudnieniu.

Pracownik zachowuje np.:

  • prawo do urlopu wypoczynkowego za okres strajku,
  • prawo do nagrody jubileuszowej.

WAŻNE!

Pracownicy niebiorący udziału w strajku zachowują prawo do wynagrodzenia, ponieważ byli gotowi do wykonywania pracy.

Obowiązek zwrotu wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi „z góry”

Z kodeksową zasadą określającą, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną wiąże się problem ewentualnego zwrotu wynagrodzenia wypłaconego „z góry” pracownikowi, który przystąpił do strajku. Konstrukcja wynagrodzenia „z góry” oznacza wypłatę wynagrodzenia pod warunkiem, że pracownik będzie świadczył pracę.

Nad powyższym zagadnieniem zastanawiał się również Sąd Najwyższy, który musiał udzielić odpowiedzi na pytanie: „czy pracownik przystępujący do akcji strajkowej w ramach sporu zbiorowego powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wcześniej otrzymanego wynagrodzenia?”.

Uchwała Sądu w tej sprawie została podjęta 8 grudnia 1994 r. i stanowi, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia „z góry” powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo (I PZP 49/94).

Pracownik, który otrzymał wynagrodzenie „z góry” w pełnej wysokości, a następnie nie świadczył pracy z powodu udziału w strajku, otrzymał kwotę, która mu się nie należy. Zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia następuje na podstawie art. 87 § 7 k.p., który daje pracodawcy prawo do odliczenia z wynagrodzenia za pracę w pełnej wysokości kwoty wypłaconej w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pracownik otrzymał wypłatę wynagrodzenia „z góry”.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »