| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Pierwsze posiedzenie rady pracowników

Pierwsze posiedzenie rady pracowników

Ponad 4 miesiące temu reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa wskazała członków rady pracowników. Do chwili obecnej nie zwołaliśmy pierwszego posiedzenia tej rady, ponieważ nie zgadzamy się z dokonanym wyborem. Czy rada pracowników może w tej sytuacji sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie?

RADA

Należy przyjąć, że w przedstawionej sytuacji rada pracowników może zwołać sama swoje pierwsze posiedzenie, aby rozpocząć jej rzeczywiste funkcjonowanie w Państwa zakładzie.

UZASADNIENIE

 Z dniem dokonania wyboru członków rady pracowników zaczyna biec 30-dniowy termin na zwołanie przez pracodawcę pierwszego posiedzenia nowo wybranej rady. W przypadku niezwołania pierwszego posiedzenia rady jej działalność jest faktycznie zawieszona. Rada pracowników nie może wówczas wybrać przewodniczącego i uchwalić regulaminu, czyli ukonstytuować się.

Z drugiej strony warto pamiętać, że biegnie już 4-letnia kadencja rady. Wśród niektórych autorów dominuje pogląd, że brakuje ustawowych podstaw do zwołania pierwszego zebrania przez samą radę. Z kolei drugi odmienny pogląd dopuszcza samozwołanie pierwszego posiedzenia rady przez jej członków w sytuacji, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku. Ten pogląd należy uznać za słuszny, ponieważ przemawiają za nim względy celowościowe. Nie może być tak, że wybrana zgodnie z ustawą rada pracowników przez całą swoją kadencję nie będzie aktywna, ponieważ pracodawca nie zwoła jej pierwszego posiedzenia.

WAŻNE!

Rada pracowników może sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie, jeżeli nie zrobił tego pracodawca.

Samozwołanie jest zasadne w przypadku rady powołanej przez organizację związkową. Wybór członków rady pracowników w tym przypadku nie wiąże się z przeprowadzaniem wyborów. Jest to wskazanie konkretnych osób, podjęcie stosownej uchwały przez zarząd zakładowej organizacji oraz ostatecznie podanie tej informacji do wiadomości pracodawcy. Jeżeli na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o radach pracowników pracodawca zwołuje pierwsze zebranie rady pracowników w terminie 30 dni od dnia wyboru członków rady pracowników, to można mieć wątpliwości, czy ustawodawcy chodziło również o zwoływanie pierwszego posiedzenia rady powołanej ze wskazania organizacji związkowej. Gdy pracodawca nie ma żadnego wpływu na kształt rady pracowników w zakładzie, w którym działają reprezentatywne organizacje związkowe, to dlaczego miałby decydować o jej pierwszym posiedzeniu? Mimo wątpliwości należy przyjąć, że bez względu na procedurę wyboru rady ma ona prawo sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie i ukonstytuować się w ten sposób w sytuacji, gdy pracodawca nie dopełnia tego obowiązku.

Nie mogą Państwo kwestionować wybranych przez związki członków rady pracowników przez niezwoływanie jej pierwszego posiedzenia. Takie działanie jest naruszeniem przepisów ustawy o radach pracowników. Narażają się więc Państwo na sankcje ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

• art. 11 ust. 2 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.).

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »