| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Jak liczyć pracowników

Jak liczyć pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

PRZYKŁAD

W marcu br. zatrudnienie w zakładzie pracy kształtowało się w następujący sposób:

1-14 marca 66 osób zatrudnionych,

15-21 marca 68 osób zatrudnionych,

22-31 marca 60 osób zatrudnionych.

Zliczamy łączne zatrudnienie z każdego dnia miesiąca:

14 dni × 66 pracowników = 924,

7 dni × 68 pracowników = 476,

10 dni × 60 pracowników = 600,

łącznie 2000, co musimy podzielić przez liczbę dni w marcu:

2000 : 31 = 64,52 osoby.

Za ten miesiąc przyjmujemy średnią zatrudnienia 64,52 osoby.

Ustalając stan zatrudnienia bierzemy pod uwagę wszystkie osoby będące pracownikami, bez względu na wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę. Odnosi się to nawet do osób zatrudnionych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy czy przebywających na urlopach wychowawczych. Przy ustalaniu liczby zatrudnionych nie uwzględnia się więc np. osób „samozatrudnionych” lub wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Przy ustalaniu liczby pracowników nie uwzględnia się także pracowników młodocianych.

W związku z wyrokiem ETS z 18 stycznia 2006 r. w sprawie C-385/05 przygotowywana jest zmiana ustawy o radach pracowników, która pozwoli na wliczanie pracowników młodocianych do stanu zatrudnienia.

Rady pracowników powinny być powoływane u pracodawców wykonujących działalność gospodarczą zatrudniających co najmniej 50 pracowników (do 23 marca 2008 r. odnosiło się to do pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników). Faktycznie rada powstanie wówczas, gdy związki zawodowe lub w razie ich braku pracownicy zdecydują się ją wybrać. Pracodawca ma obowiązek im to umożliwić. Po osiągnięciu wielkości zatrudnienia zobowiązującej do utworzenia rady pracodawca niezwłocznie podaje tę informację do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u niego.

• art. 1, art. 7, art. 26 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550),

• art. 190 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »