| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady

Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady

W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać?

Dotychczasowa rada pracowników zakończy działalność z upływem 4-letniej kadencji, tj. 15 listopada br. Jeżeli pracownicy nie zgłoszą wniosku o zorganizowanie wyborów nowej rady, to w Państwa zakładzie nie będzie funkcjonować rada pracowników.

UZASADNIENIE

W tym roku mijają 4 lata od wejścia w życie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzeniu z nimi konsultacji. Ustawa ta obowiązuje od 25 maja 2006 r.

W związku z tym w tym roku w wielu firmach kończą działalność rady pracowników powołane w 2006 r. Rady powołuje się bowiem na 4-letnią kadencję.

Obecnie wybory do rad pracowników odbywają się bez udziału związków zawodowych. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, która weszła w życie 8 lipca 2009 r. Została ona uchwalona wskutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca 2008 r. (sygn. akt K 23/07; Dz.U. Nr 120, poz. 778). W tym wyroku TK uznał za niezgodne z konstytucją powoływanie rady pracowników z udziałem związków zawodowych. Po zmianie przepisów, rady pracowników mogą powoływać jedynie sami pracownicy. Jednak TK w uzasadnieniu do wyroku stwierdził, że dotychczasowe rady pracowników powołane przez związki zawodowe mogą działać do końca swojej kadencji.

Pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia pracowników o prawie do wyboru członków kolejnej rady pracowników co najmniej na 60 dni przed upływem kadencji rady pracowników (art. 11 ust. 5 ustawy o informowaniu pracowników...).

WAŻNE!

Pracodawca powinien poinformować pracowników o prawie wyboru kolejnej rady pracowników najpóźniej na 60 dni przed upływem kadencji dotychczasowej rady.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »