| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Nasza firma przejęła w trybie 231 Kodeksu pracy spółkę, w której obowiązywał układ zbiorowy pracy. Wiemy, że przez rok nie możemy wypowiedzieć przejętym pracownikom warunków płacy przewidzianych w układzie zbiorowym. Układ przewiduje nagrody jubileuszowe, których w naszej firmie nie wypłacamy. Nasi starzy pracownicy zarzucają nam, że są dyskryminowani, ponieważ nie mają prawa do tych nagród, a wypłacamy je przejętym pracownikom. Docelowo nie przewidujemy wypłacania w naszej firmie nagród jubileuszowych, dlatego nie chcemy ich wprowadzać dla pozostałych pracowników. Boimy się jednak zarzutów o dyskryminację w okresie przejściowym. Czy takie postępowanie jest dyskryminacją pracowników? Czy powinniśmy wprowadzić nagrody jubileuszowe dla wszystkich pracowników? Czy zarzuty naszych starych pracowników są uzasadnione?

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, że nowy pracodawca staje się dla przejętych pracowników stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, ale nie jest stroną układu zbiorowego pracy. Pracodawca musi jednak respektować postanowienia układu zbiorowego przez rok od dnia przejęcia pracowników. Postanowienia układu zbiorowego przestają obowiązywać po roku od dnia przejęcia zakładu, jeżeli pracodawca wypowie wynikające z tego układu warunki umów o pracę.

Dopuszczalne jest wypowiedzenie przez pracodawcę warunków umowy o pracę w okresie roku stosowania korzystniejszych postanowień układu zbiorowego pracy, ale pod warunkiem że wywołuje ono skutek po upływie tego roku. Podobnie uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 8 lutego 2005 r. (I PZP 9/04, OSNAP 2005/21/329).

Pracodawca w okresie tego roku może również zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające w zakresie warunków umowy o pracę pozbawiające pracowników nagród jubileuszowych. Może ono zacząć obowiązywać również nie wcześniej niż następnego dnia po upływie roku od przejęcia zakładu.

WAŻNE!

Pracodawca nie może przez rok zmieniać na mniej korzystne warunków układu zbiorowego, mimo że sam nie wstępuje w prawa i obowiązki strony układu zbiorowego.

W okresie roku od przejęcia obowiązek wypłaty przez Państwa nagrody jubileuszowej może dotyczyć niewielkiej grupy pracowników albo żadnego z nich. Nie każdy z pracowników w ciągu tego roku uzyska prawo do nagrody jubileuszowej, ponieważ zwykle pracodawca okresy, za które przysługuje nagroda jubileuszowa, określa w odstępach 5-letnich. Pozostali pracownicy również mogą być objęci zakładowym układem zbiorowym w sytuacji, gdy strony uprawnione do zawarcia układu podejmą decyzję o rozszerzeniu zakresu stosowania układu zbiorowego.

Podstawa prawna:

• art. 112, art. 113, art. 183c, art. 231, art. 2418 Kodeksu pracy,

• dyrektywa Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (DzU UE L 01.82.16).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »