| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Zatrudniam pracowników z pensją podstawową w wysokości 1000 zł. Dodatkowo wypłacam im regulaminowe premie kwartalne (od 500 do 1000 zł). W miesiącach, w których nie wypłacam pracownikom premii kwartalnych, uzupełniam ich wynagrodzenie do stawki minimalnej. Czy muszę to robić, skoro uwzględniając premie średnio na miesiąc pracownicy zarabiają więcej niż wynosi stawka minimalna [(1000 zł x 3) + 500 zł] : 3 = 1166,67 zł? Niektórzy pracownicy, mimo iż wypłacam im wyrównania do 1126 zł, twierdzą, że nieprawidłowe jest to, że w umowie mają wpisane niższe wynagrodzenie niż minimalne. Czy to prawda?

RADA

Postępuje Pan prawidłowo. W umowie o pracę może być wpisane wynagrodzenie zasadnicze niższe niż obecnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne. Ważne jest, by w sumie, biorąc pod uwagę inne składniki wynagrodzenia, pracownik otrzymywał wynagrodzenie co najmniej minimalne. W odniesieniu do wypłacania premii kwartalnych nie można „rozkładać” ich proporcjonalnie na kwartał, za który są wypłacane. Każdy z miesięcy trzeba rozliczać odrębnie. Powinien Pan postępować więc tak, jak dotychczas.

UZASADNIENIE

Prawo gwarantuje wynagrodzenie minimalne. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to w 2008 r. wynosi 1126 zł. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika należy przyjmować przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Przy czym przy obliczaniu wynagrodzenia minimalnego pracownika nie wolno uwzględniać:

• nagrody jubileuszowej,

• odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

• wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Biorąc to pod uwagę, widać, że w celu ustalenia, czy pracownik otrzymał wynagrodzenie minimalne, do wynagrodzenia zalicza się wiele różnych składników, a także innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Zatem słusznie Pan uważa, że w umowie o pracę nie musi być wpisane wynagrodzenie zasadnicze w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Liczy się to, że w sumie pracownik otrzyma wynagrodzenie nie niższe od minimalnego. W przeciwnym razie ustawodawca nie musiałby dawać wskazania dotyczącego innych składników zaliczanych do wynagrodzenia minimalnego, gdyż pracownik miałby zapewnione to minimalne wynagrodzenie z pensji zasadniczej.

Gdy w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia (np. premia kwartalna) lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego wynagrodzenia, pracodawca musi uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości. Jeżeli więc w sytuacji takiej jak w pytaniu wypłaca Pan pracownikom premie kwartalne, to nie ma znaczenia fakt, iż jest to premia za cały kwartał, czyli za 3 miesiące. Nie powoduje to rozbicia tej premii na 3 części i przyporządkowania każdej z nich do poszczególnych miesięcy kwartału. Wyliczenie w ten sposób przeciętnego wynagrodzenia, jakie otrzymał pracownik za każdy miesiąc, nie spełnia ochronnych założeń przewidzianych przez prawo pracy, a dotyczących wynagrodzenia. Pracownik musi bowiem dostawać wynagrodzenie minimalne co miesiąc, a nie średnio na miesiąc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »