| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek funkcyjny w publicznym ZOZ

Dodatek funkcyjny w publicznym ZOZ

Jesteśmy publicznym ZOZ. Czy mamy prawo uregulować w przepisach zakładowych szczegółowe zasady dotyczące wypłaty dodatku funkcyjnego w ten sposób, żeby np. nie przysługiwał on za czas choroby? Rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie precyzuje szczegółów związanych z wypłatą tego składnika wynagrodzenia.

Tymczasem w sposób precyzyjny zostały określone stanowiska pracy, na których taki dodatek przysługuje, oraz maksymalna wysokość tego dodatku będąca w połączeniu z wynagrodzeniem zasadniczym pracownika ZOZ. Należy zatem przyjąć, że taka regulacja przepisów była celowa i stanowiła zamierzoną wolę prawodawcy, który przyznał dodatek funkcyjny określonej grupie pracowników w każdym miesiącu pozostawania przez nich w zatrudnieniu.

Wprowadzenie do przepisów wewnątrzzakładowych zapisów pozbawiających pracownika ZOZ dodatku funkcyjnego w okresie choroby byłoby sprzeczne z powszechnie obowiązującymi regulacjami w tym zakresie. Przepisy aktów wewnętrznych zgodnie z jedną z podstawowych zasad w prawie pracy wyrażonych w Kodeksie pracy nie mogą być dla pracowników mniej korzystne od przepisów powszechnych. Takim przepisem powszechnym jest w tej sytuacji rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna:

art. 9 § 2 Kodeksu pracy,

§ 5 rozporządzenia z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU nr 52, poz. 543 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »