| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić mu „trzynastkę”. Czy temu pracownikowi rzeczywiście przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

RADA

Pracownikowi, z którym rozwiązali Państwo umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, należy wypłacić „trzynastkę” w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy w 2007 r.

UZASADNIENIE

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Jest to minimalny okres, jaki pracownik musi przepracować u danego pracodawcy, aby mógł otrzymać „trzynastkę”. W niektórych przypadkach pracodawca będzie jednak zobowiązany do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego mimo krótszego okresu pracy w trakcie minionego roku.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do „trzynastki” nie jest wymagane m.in., gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Należy pamiętać, że nie ma tu znaczenia fakt, że rozwiązanie umowy na czas określony nie wymaga uzasadnienia. Istotne są obiektywne powody, które przesądziły o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem czy w drodze porozumienia stron.

Zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy następuje, gdy stosunek pracy jest rozwiązywany z pracownikiem bez względu na ocenę jakości jego pracy i osobistego podejścia do wykonywanych obowiązków wynikających z umowy o pracę. Do przyczyn tych należy zwłaszcza likwidacja stanowiska pracy. Wówczas zwolnienie pracownika następuje ze względu na reorganizację zakładu pracy, a nie ze względu na przyczyny leżące po stronie pracownika.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika, który wykonywał pracę od 1 stycznia do 26 maja 2007 r., ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego za ten okres.

Oznacza to, że do podstawy „trzynastki” wliczone będzie także wynagrodzenie za przepracowaną część maja.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. c ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Marcin Pokojski

aplikant radcowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »