| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek za wysługę lat

Dodatek za wysługę lat

Jestem nauczycielem zatrudnionym od 1 września 2007 r. w dwóch szkołach - w niepełnym wymiarze 12/18 oraz 10/18. Mam 25-letni okres zatrudnienia. Czy mam prawo do dodatku za wysługę lat w każdej szkole?

Nie. W myśl art. 33 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy.

Szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.).

Jak wynika z przepisów tego rozporządzenia, do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania tego stosunku.

W przypadku gdy nauczyciel zatrudniony jest równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające go do dodatku ustala się odrębnie. W konsekwencji oznacza to więc, że nauczyciel może otrzymać dodatek za wysługę lat w szkołach, w których jest zatrudniony, pod warunkiem jednak, że jego łączny wymiar zatrudnienia w tych szkołach nie przekracza obowiązującego wymiaru.

Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Natomiast do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.

Z uwagi na to, że w przedstawionym stanie faktycznym łączny wymiar zatrudnienia nauczyciela w szkołach przekracza obowiązujące pensum, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »