| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.

Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.

Od stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1276 zł brutto - takie ustalenia zapadły na posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Przy potrącaniu:

• sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne - wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy,

• zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi - wolna od potrąceń jest kwota w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia,

• kar pieniężnych z tytułu odpowiedzialności porządkowej - wolna od potrąceń jest kwota w wysokości 90% minimalnego wynagrodzenia (art. 871 k.p.).

Odszkodowania i odprawy w górę

Wzrost płacy minimalnej przełoży się także na zwiększenie odszkodowania, którego może domagać się osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Odszkodowanie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 183d k.p.). Więcej otrzyma też pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę. Ma on wtedy prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (art. 943 § 4 k.p.).

Od minimalnego wynagrodzenia zależy też maksymalna wysokość odprawy dla pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych. Stosownie do art. 8 pkt 4 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Pracownicy będą mogli otrzymać więc od nowego roku kwotę 19 140 zł. Będzie ona wyższa o 2250 zł w porównaniu do bieżącego roku, w którym wynosi ona 16 890 zł.

Minimalne wynagrodzenie ma również wpływ na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie może być ona niższa niż wynagrodzenie minimalne pomniejszone o 13,71%, czyli o składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracownika (art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Na wzroście płacy minimalnej stracą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki od preferencyjnej podstawy wymiaru. Osoby te mogą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, których podstawę stanowi kwota zadeklarowana nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Z możliwości opłacania obniżonych składek do ZUS nie mogą skorzystać osoby, które:

• prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

• wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Marek Martyna

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK