| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli

Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli

W jaki sposób ustalić prawo do nagrody jubileuszowej pracownika (nauczyciela)? Co jest wliczane do okresu uprawniającego do tej nagrody?

Pracownicy samorządowi

Pracownikom samorządowym nagroda jubileuszowa przyznawana jest na podstawie art. 21 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych).

Przy ustalaniu stażu pracy uprawniającego pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia danego pracownika oraz inne okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze (§ 8 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego; dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniach). Pod uwagę bierze się również okresy, które podlegają zaliczeniu na podstawie przepisów szczególnych.

Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej wliczane są:

• okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

• zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),

• okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do nagrody jubileuszowej ustala się na podstawie zsumowanych zakończonych okresów zatrudnienia pracownika oraz trwającego zatrudnienia u pracodawcy, który nagrodę przyznaje i wypłaca.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony jako pracownik samorządowy. Jednocześnie od kilku lat jest zatrudniony w innej jednostce samorządowej. Czy do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej u pierwszego pracodawcy będzie brany pod uwagę okres dodatkowego, niezakończonego stosunku pracy?

W sytuacji gdy pracownik jednocześnie pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego tego pracownika do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden z tych okresów (§ 8 ust. 2 rozporządzenia o wynagrodzeniach). Oznacza to, że do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej u pierwszego pracodawcy nie będzie brany pod uwagę okres dodatkowego, niezakończonego stosunku pracy.

Nauczyciele

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia nauczyciela. Ponadto zalicza się również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zasady te są takie same jak w przypadku pracowników administracyjnych szkoły (pracowników samorządowych).

Szczegółowe zasady wypłaty nagrody jubileuszowej nauczycielom określa rozporządzenie z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania. Zgodnie z nim, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający go do tego świadczenia (§ 2).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »