| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

Dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz niejednokrotnie z różnego rodzaju dodatków, zarówno obligatoryjnych, jak i fakultatywnych.

• dodatek zmianowy,

• dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Dodatek za pracę w nocy

Jest to obligatoryjny dodatek do wynagrodzenia przewidziany w art. 1518 k.p. Warunkiem koniecznym do uzyskania przez pracownika uprawnienia do otrzymania tego dodatku jest wykonywanie pracy przez pracownika w porze nocnej. Czym jest „praca w porze nocnej”? Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną (art. 1517 § 2 k.p.).

W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek za pracę w porze nocnej może być zastąpiony ryczałtem. Wysokość ryczałtu powinna tak być ustalona, aby odpowiadała przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 k.p.).

WAŻNE!

Dodatek za pracę w porze nocnej a dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy są dwoma odrębnymi tytułami prawnymi, z których wynikają prawa pracownika do otrzymania dodatku.

Istnieje zatem możliwość wystąpienia sytuacji otrzymania przez pracownika zarówno dodatku za pracę w nocy, jak i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy.

Za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu i następnie pomnożyć przez 20% (§ 4b rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie pracy pracuje w godzinach 17.00-1.00 w nocy. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika w czerwcu br. wynosi 2000 zł. Obliczamy należne pracownikowi wynagrodzenie wraz z należnym dodatkiem za pracę w nocy.

Dodatek nocny:

1126 zł (wynagrodzenie minimalne): 168h (w czerwcu br.) = 6,70 zł,

6,70 x 20% = 1,34 zł (dodatek należny za każdą godzinę pracy w nocy w czerwcu br.),

84h (godziny pracy w porze nocnej) x 1,34 zł = 112,56 zł (dodatek nocny za czerwiec br.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK