| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

Dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz niejednokrotnie z różnego rodzaju dodatków, zarówno obligatoryjnych, jak i fakultatywnych.

• dodatek zmianowy,

• dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Dodatek za pracę w nocy

Jest to obligatoryjny dodatek do wynagrodzenia przewidziany w art. 1518 k.p. Warunkiem koniecznym do uzyskania przez pracownika uprawnienia do otrzymania tego dodatku jest wykonywanie pracy przez pracownika w porze nocnej. Czym jest „praca w porze nocnej”? Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną (art. 1517 § 2 k.p.).

W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek za pracę w porze nocnej może być zastąpiony ryczałtem. Wysokość ryczałtu powinna tak być ustalona, aby odpowiadała przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 k.p.).

WAŻNE!

Dodatek za pracę w porze nocnej a dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy są dwoma odrębnymi tytułami prawnymi, z których wynikają prawa pracownika do otrzymania dodatku.

Istnieje zatem możliwość wystąpienia sytuacji otrzymania przez pracownika zarówno dodatku za pracę w nocy, jak i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy.

Za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu i następnie pomnożyć przez 20% (§ 4b rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie pracy pracuje w godzinach 17.00-1.00 w nocy. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika w czerwcu br. wynosi 2000 zł. Obliczamy należne pracownikowi wynagrodzenie wraz z należnym dodatkiem za pracę w nocy.

Dodatek nocny:

1126 zł (wynagrodzenie minimalne): 168h (w czerwcu br.) = 6,70 zł,

6,70 x 20% = 1,34 zł (dodatek należny za każdą godzinę pracy w nocy w czerwcu br.),

84h (godziny pracy w porze nocnej) x 1,34 zł = 112,56 zł (dodatek nocny za czerwiec br.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK