| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy.

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy przysługuje małżonkowi oraz członkom rodziny zmarłego pracownika, którzy spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej, zarówno wówczas, gdy prawo do tego ekwiwalentu nabył pracownik jeszcze przed śmiercią, jak i gdy prawo do tego ekwiwalentu powstało wyłącznie wskutek śmierci pracownika. Wskazane jest, aby dla większej pewności od osób domagających się wypłaty ekwiwalentu pieniężnego po zmarłym pracowniku, pracodawcy domagali się udokumentowania uprawnień do renty decyzją organu rentowego. Wymóg ten nie dotyczy małżonka zmarłego, gdyż jego prawo do ekwiwalentu po zmarłym nie jest powiązane z prawem do renty rodzinnej. Jednakże wobec zawartego w art. 631 § 2 k.p. zastrzeżenia, że małżonek nabywa prawo do ekwiwalentu po zmarłym w częściach równych z pozostałymi uprawnionymi, celowe byłoby także w stosunku do niego wstrzymać się z wypłatą przypadającej nań części ekwiwalentu, gdyż ilość osób uprawnionych do renty rodzinnej może być różna, co w konsekwencji powoduje, że różna może być także wysokość przypadającej na małżonka części ekwiwalentu.

Prawo pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w całości lub części urlop wypoczynkowy powstaje w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W tym też dniu ekwiwalent powinien być wypłacony pracownikowi. Jeżeli pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu w tym terminie, pracownik może dochodzić od niego zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie (art. 481 § 1 k.c.). Warto też dodać, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r., sygn. akt I PR 43/80, w świetle przepisów art. 152, 171 i 172 k.p. ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę. Tak więc ekwiwalent za urlop wypoczynkowy podlega szczególnej ochronie prawnej, przewidzianej w art. 87 k.p. dla wynagrodzenia za pracę, co oznacza, że pracodawca nie może samowolnie dokonywać potrąceń własnych wierzytelności z należnego pracownikowi ekwiwalentu.

Wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu z powodu rozwiązania stosunku pracy nie przedłuża czasu trwania umowy o skonsumowany przez ekwiwalent okres urlopu.

Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepis ten ma zastosowanie także w stosunku do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Prawo pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w całości lub części urlop wypoczynkowy powstaje w dniu rozwiązania umowy o pracę - zdarzenia uniemożliwiającego realizację prawa do urlopu wypoczynkowego w naturze. W tym też dniu prawo do urlopu w naturze przekształca się w jego pieniężny ekwiwalent. Z dniem powstania prawa do ekwiwalentu rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczenia o to świadczenie. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r., sygn. akt 336/00.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK