| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy dodatek za szkodliwą pracę może ulec zmniejszeniu

Czy dodatek za szkodliwą pracę może ulec zmniejszeniu

Pracuję od kilku miesięcy w nowej firmie przy naprawie urządzeń elektromagnetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V. Część ostatniej wypłaty stanowiło wynagrodzenie chorobowe, które wydawało mi się za niskie. Okazało się, że dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia zmniejszono za dni choroby. Poinformowano mnie, że wynika to z regulaminu pracy. W poprzedniej firmie nie zmniejszano dodatku za dni choroby. Czy postanowienia regulaminu są prawidłowe?


Tak. Pracodawca może w regulaminie pracy ustalić, że dodatek za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia jest zmniejszany za dni choroby.

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych nie jest świadczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że pracodawca może określić zasady jego przyznawania według własnego uznania w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy albo w umowie o pracę. W poszczególnych firmach zasady te mogą różnić się między sobą. Dodatek jest przyznawany za każdą godzinę przepracowaną w warunkach uznawanych za szkodliwe. Pracodawca powinien określić liczbę godzin, jaką pracownik musi przepracować w warunkach szkodliwych, aby nabył do niego prawo. Ponadto należy wskazać grupy szkodliwości i uciążliwości, wykaz prac niebezpiecznych, wysokość dodatku. W praktyce wysokość tę można określić jako np. procent stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia zasadniczego u pracodawcy albo w stałej stawce miesięcznej. Należy także ustalić, czy dodatek przysługuje za wszystkie dni pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy pracownika, czy też wyłącznie za dni rzeczywistej pracy (czyli nie przysługuje za dni nieobecności w pracy).

Dodatek rekompensuje pracę w warunkach szkodliwych. Jeśli pracownik nie wykonuje pracy, to nie przebywa w takich warunkach i pracodawca może zdecydować, że za te dni nie będzie on przysługiwał. Chodzi tu nie tylko o nieobecność w pracy z powodu choroby, ale także z pozostałych przyczyn, np. zwolnienia okolicznościowe, urlop wypoczynkowy. Jeśli regulamin wynagradzania przewiduje zmniejszanie dodatku za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, wówczas należy go wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

EWA DRZEWIECKA

ekspert z zakresu prawa pracy

Podstawa prawna:

• Art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »