| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy pracodawca może odmówić wypłaty premii regulaminowej

Czy pracodawca może odmówić wypłaty premii regulaminowej

14 marca 2008 r. pracodawca wypłacił pracownikom premie regulaminowe za IV kwartał 2007 r. w wysokości 1,5 tys. zł. Jestem jednym z najlepszych sprzedawców w naszej firmie. Jednak ku mojemu zaskoczeniu nie otrzymałem należnej mi gratyfikacji. Po moim proteście pracodawca poinformował mnie, że wyniki mojej pracy są zbyt słabe i premia mi się nie należy. Tymczasem inny pracownik, który osiągnął o wiele niższe ode mnie wyniki sprzedaży, dostał pieniądze. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodnie z prawem?

Nie. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o przyznanie premii.

Zgodnie z art. 105 k.p. pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Nagroda jest zawsze kwestią uznaniową. Pracodawca może zatem, ale nie musi uhonorować pracownika pewną gratyfikacją.

Nagrody należy jednak odróżnić od premii, będących dodatkowym składnikiem wynagrodzenia, zagwarantowanym np. w regulaminie pracy. Pracownik po spełnieniu przesłanek określonych w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy nabywa prawo do premii, a w razie odmowy jej wypłaty może wystąpić z roszczeniem do sądu pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 lipca 1998 r. (I PKN 235/98, OSNP 1999/15/488), jeżeli strony w umowie o pracę uzgodniły przesłanki nabycia prawa do konkretnego składnika wynagrodzenia, to spełnienie tych przestanek uzasadnia roszczenie pracownika o jego wypłatę. Pracodawca przyznaje zatem premię tylko w takim znaczeniu, że stwierdza fakty uzasadniające jej wypłatę. Warunki premiowania powinny być bowiem określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli. Zatem jeżeli czytelnik spełnił wszystkie przesłanki regulaminowe do otrzymania premii za IV kwartał 2007 r., pracodawca nie może odmówić jej wypłaty.

Podstawa prawna:

• Art. 112, art. 113, art. 183a, art. 94 pkt 2b oraz art. 105 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK