| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak liczyć okres uprawniający do trzynastki

Jak liczyć okres uprawniający do trzynastki

Pracownik obsługi był zatrudniony na czas nieokreślony i rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron 10 października 2007 r. W okresach od 11 do 30 czerwca 2007 r. i od 18 lipca do 10 października 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Pracownikowi

nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) za 2007 r., ponieważ nie przepracował efektywnie 6 miesięcy w tym roku ani też nie jest objęty wyjątkami, w których taki okres nie jest wymagany.

Pracodawca może jednak postąpić zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika i przyznać mu to świadczenie.

Przepracowanie minimum 6 miesięcy w roku kalendarzowym, za który jest ustalane prawo do trzynastki, to warunek stawiany tym pracownikom sfery budżetowej, którzy nie przepracowali pełnego roku (art. 2 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Nie musi on być spełniony jedynie w przypadkach wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Nie jest tu wymienione przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim i rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z jakiegokolwiek powodu.

Zdaniem SN i ministerstwa

Zdaniem Sądu Najwyższego (uchwała z 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03), nabycie prawa do trzynastki zależy od efektywnie przepracowanego okresu u danego pracodawcy, a nie od pozostawania w stosunku pracy.

Z orzecznictwa

Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego.

Uchwała SN z 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26

Oznacza to, że ustalając prawo pracownika do trzynastki, nie należy brać pod uwagę okresów nieprzepracowanych, tj. okresów niepozostawania w stosunku pracy oraz przypadających na czas trwania stosunku pracy okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy (z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego), niezależnie od tego czy pracownik zachowuje za nie prawo do wynagrodzenia (urlop dla poratowania zdrowia, urlopy naukowe), czy go nie zachowuje (służba wojskowa, urlop wychowawczy). Może zatem się zdarzyć, że stosując ten rodzaj wykładni, pracownik, mimo że jest zatrudniony w jednostce budżetowej 6 miesięcy, nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w przypadku opisanym w pytaniu.

Należy dodać, że Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej ma odmienne stanowisko od opisanego. W jego opinii, przyznanie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego zależy wyłącznie od okresów zatrudnienia. Pracodawca może więc postąpić zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika i wliczyć mu do okresów wymaganych przy dodatkowym wynagrodzeniu rocznym okresy usprawiedliwionej nieobecności. Obliczając wysokość trzynastki, z jej podstawy powinien jednak odliczyć wynagrodzenie chorobowe (§ 6 pkt 7 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Ta interpretacja jest jednak sprzeczna z charakterem trzynastki. Ma ona przecież premiować pracowników, którzy faktycznie pracowali w danym roku kalendarzowym.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »