| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy pracownik może otrzymać dwie odprawy emerytalne

Czy pracownik może otrzymać dwie odprawy emerytalne

Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Właśnie osiągnął wiek emerytalny i postanowił przejść na emeryturę. Czy może liczyć na należną mu odprawę emerytalną od każdego z pracodawców?

Tak. Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje pracownikowi z tytułu każdego stosunku pracy, który ulega rozwiązaniu w związku z przejściem na emeryturę. W przypadku, gdy pracownik był zatrudniony równolegle u dwóch pracodawców, odprawa emerytalna przysługuje od każdego z nich.

Zasady tej nie będzie można jednak stosować w sytuacji, gdy zostanie rozwiązany stosunek pracy z ponownie zatrudnionym emerytem, który wcześniej otrzymał już od swojego pracodawcy odprawę emerytalną.

Inna sytuacja będzie wówczas, gdy pracownik, który otrzymał już odprawę rentową, będzie się ubiegał później o odprawę emerytalną. Otrzymanie przez pracownika odprawy rentowej wyłącza prawo do odprawy emerytalnej. Zgodnie z art. 921 k.p., prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej (w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia) przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 1993 r. (I PR 5/93, niepubl.) uznał, że pracownik, który otrzymał odprawę w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, a następnie podjął zatrudnienie, które ustało w związku z ponownym przejściem na emeryturę lub rentę, kolejnej odprawy nie otrzyma.

Warto pamiętać, że odprawa emerytalna i rentowa są świadczeniami jednorazowymi. Nie ma przy tym znaczenia, czy prawo do odprawy powstało u tego samego pracodawcy czy u różnych pracodawców. Jeżeli pracownik był zatrudniony w dwóch firmach, otrzyma dwie odprawy emerytalne.

EWA RAKOWSKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »