| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Jestem nauczycielem. W 2007 r. przebywałem kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim, później przez sześć miesięcy korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia. Słyszałem, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba w trakcie roku przepracować co najmniej sześć miesięcy. Czy mam prawo do dodatkowego wynagrodzenia za 2007 r.? Jeśli tak, to czy wygrodzenie, które otrzymałem w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia, wliczy się do tego świadczenia?

Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Karta Nauczyciela przyznaje nauczycielom dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Warunkiem nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewiduje jednak sytuacje, w których przepracowanie sześciomiesięcznego okresu nie jest wymagane. Z jej przepisów wynika, że nauczyciele przebywający na urlopach dla poratowania zdrowia należą do tej grupy uprzywilejowanych pracowników, którym dodatkowe wynagrodzenie roczne będzie przysługiwać bez względu na to, jak długo w danym roku kalendarzowym będą z takiego urlopu korzystać.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego określa art. 4 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając składniki wynagrodzenia przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli stosuje się rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Zgodnie z par. 6 ust. 1 tego rozporządzenia ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczyciela ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Z podstawy ustalania tego wynagrodzenia (zatem także z podstawy ustalania trzynastej pensji nauczyciela) wyłącza się wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas innej niż urlop usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. w okresie przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym) oraz za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

ANDRZEJ MAREK

sędzia Sądu Okręgowego w Legnicy

Podstawa prawna:

• Art. 48, art. 73 ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

• Art. 2 i 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. nr 71, poz. 737 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »