| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej

Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej

Jeśli na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej, powinien on również dbać o jej czystość i konserwację. Jaka jest wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej, gdy pracownik sam kupi i czyści odzież roboczą?

Wysokość ekwiwalentu

Specyfika niektórych zawodów zobowiązuje do noszenia odzieży roboczej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ją pracownikowi oraz zadbać o jej czystość i konserwację. Jeżeli pracownik sam kupił odzież, wówczas wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać kosztom faktycznie poniesionym przez niego. Najczęściej firmy zwracają kwotę za czyszczenie odzieży roboczej w postaci stałego dodatku do pensji, ale mogą również stworzyć do tego odpowiednie miejsce na przykład w postaci pralni w zakładach pracy lub zlecić to firmie zewnętrznej. 

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca musi zapewnić odzież pracownikowi

Zgodnie z art. 2377 §1 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp.  Oprócz wyposażenia pracodawca musi zadbać o pranie, konserwację i naprawdę uszkodzonej odzieży oraz odpylanie i odkażania, jeżeli stanowisko na to naraża. Art. 2379 § 3 Kodeksu pracy zezwala, aby pracodawca, który nie może zapewnić prania odzieży roboczej, zlecił to pracownikowi. Jednak w takim przypadku pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych przez niego kosztów. Innym rozwiązaniem jest zakup pralki przez pracodawcę lub podpisanie umowy z firmą zewnętrzną, która się tym zajmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Używanie odzieży własnej przez pracownika

Pracownicy mogą używać własnej odzieży i obuwia roboczego, jeżeli spełniają one wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2377 § 2 Kodeksu pracy) – jednak w takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikom ekwiwalent pieniężny. Wysokości ekwiwalentu ustala się na podstawie aktualnych cen rynkowych, tak więc pracownik nie musi przedstawiać rachunków za zakupioną odzież i obuwie.

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?

Przepisy bhp nie określają, w jaki sposób należy ustalać wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, jednak powinna ona odpowiadać kosztom faktycznie poniesionym przez konkretnego pracownika. Pracodawcy, którzy zlecają pranie odzieży pracownikom albo proszą pracowników o oszacowanie kosztów – m.in. zużycie wody, prądu, środków piorących na jedno pranie lub samodzielnie oceniają średni koszt jednego prania i na podstawie częstotliwości jego wykonywania wypłacają pracownikom ekwiwalent. Pracodawca, który nie chce dokonywać takich rozliczeń, może odstąpić od ich prowadzenia, jednak wówczas nie będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych i oskładkowania składkami ZUS. Zwolnieniom tym podlegają wyłącznie ekwiwalenty za świadczenia wypłacane zgodnie przepisami bhp.

Ekwiwalent za pranie i używanie odzieży roboczej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK