| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Wówczas musi wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Wysokość kosztów może być ustalana we wzajemnym porozumieniu pracodawcy i pracownika.

Przesłanką zwolnienia ekwiwalentu z podatku dochodowego jest zatem to, aby przysługiwał on na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zasady jego przyznawania wynikały z odrębnych ustaw
lub przepisów wykonawczych. Ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej spełniają te warunki, są bowiem przyzwane na podstawie odrębnych przepisów działu dziesiątego k.p. „Bezpieczeństwo i higiena pracy”.

Ustawodawca nie określił górnej granicy ekwiwalentu ani nie odwołał się do przepisów, które miałyby regulować tę wysokość. Nie może on jednak istotnie odbiegać od wartości uwzględniającej nakład pracy na ten cel oraz aktualne koszty (energii, wody, środków piorących itp.).

Aby ustalić wysokość ekwiwalentu za używanie własnej odzieży, należy oszacować jej aktualną cenę na podstawie cen rynkowych.

Nie ma przeszkód, aby pracownikowi, który wcześniej zakupił taką odzież lub obuwie i posiada dokument potwierdzający wysokość dokonanego przez niego wydatku, wypłacić ekwiwalent w udokumentowanej wysokości.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej przyznany w pełnej wysokości pracownikowi, który był nieobecny w pracy przez cały miesiąc, nie jest zwolniony ze składek i z podatku.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK