| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy niezdolności do pracy a składki ZUS

Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy niezdolności do pracy a składki ZUS

Przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany przez pracowników w ramach stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zwolnienie z oskładkowania stanowi wyjątek. Czy składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy niezdolności do pracy mogą być zwolnione ze składek ZUS?

Katarzyna P. przebywała na zasiłku chorobowym od 1 do 18 marca 2014 r., a od 19 marca korzysta z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca opłaca za nią składkę z tytułu grupowego ubezpieczenia na życie w wysokości 55 zł miesięcznie, również za okresy pobierania zasiłków, co wynika z regulaminu wynagradzania. Cała kwota składki za marzec jest zwolniona ze składek ZUS. Za okres pobierania zasiłku chorobowego ten składnik wynagrodzenia jest zwolniony z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego, a za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przychód ten nie jest oskładkowany, bo zmienił się tytuł do ubezpieczeń.

Opodatkowanie składników wynagrodzenia przysługujących za okres pobierania zasiłków

Każdy przychód z zatrudnienia jest przychodem ze stosunku pracy, bez względu na to, czy został osiągnięty za okres faktycznego świadczenia pracy, za czas choroby czy urlopów. Zatem część składnika wynagrodzenia wypłacona za okresy pobierania zasiłków, mimo zwolnienia składkowego, podlega opodatkowaniu w pełnym zakresie. Podobnie jest ze świadczeniami za okres urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, które również są opodatkowane. Jeśli świadczenie nie ma charakteru pieniężnego, z tytułu np. finansowanych przez pracodawcę kart rekreacyjnych, i pracownik nie otrzymuje od pracodawcy innych wypłat w czasie tego urlopu, to płatnik nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek. W takim przypadku przychód z tego tytułu należy wykazać w informacji PIT-11 (lub w PIT-40). Pracownik będzie musiał zapłacić należny podatek w rocznym rozliczeniu podatkowym (np. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 8 czerwca 2012 r., DD3/033/140/IMD/10/PK-424).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

reklama

Aktualizacja: 02.12.2014

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autor:

ekonomistka, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi portal kadrowo-płacowy

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Składniki wynagrodzenia za okresy niezdolności do pracy. /Fot. Fotolia
Składniki wynagrodzenia za okresy niezdolności do pracy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Kossakiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »