| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.

Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.

Komu należy wypłacić trzynastkę za 2012 r.? Katalog osób, które nie muszą spełnić wymogu przepracowania 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastą pensję, został rozszerzony o pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

Nowe przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do trzynastek należnych za 2012 r., a w przypadku urlopu rodzicielskiego – za 2013 r.

Po zmianie przepisów prawo do trzynastki otrzymali pracownicy, którzy w 2012 r. skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie będzie wymagane w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego, przy czym ten okres będzie zaliczany do stażu przy ustalaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia za 2013 r.

Polecamy również serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Nowe przepisy mają zastosowanie przy ustalaniu prawa do trzynastki przysługującej za 2012 r. Wynagrodzenie roczne niewypłacone w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2013 r. pracownikom, wobec których nie wymaga się przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym (z powodu korzystania np. z urlopu macierzyńskiego), należy wypłacić nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zmienionej ustawy (art. 2 ustawy z 10 maja 2013 r.)

UWAGA!

Urlop macierzyński po raz pierwszy wlicza się do okresu, od którego zależy prawo do trzynastki ustalanej za 2012 r.

Zobacz również: Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2012 r.

Dotychczas pracownik, który nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, miał prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.

Przepisy dopuszczały wyjątki od tej zasady, zwalniając z konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy m.in. w sytuacji, gdy pracownik korzystał z urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego. W takich przypadkach pracownik miał prawo do trzynastej pensji bez konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy. Z tego rozwiązania nie mogły jednak skorzystać osoby, które przebywały na urlopie macierzyńskim.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »