| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ekwiwalent za używanie i pranie odzieży roboczej

Ekwiwalent za używanie i pranie odzieży roboczej

Pracownicy mogą używać własnej odzieży jako roboczej. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za używanie i pranie odzieży roboczej dla pracowników i zleceniobiorców? Czy pracownicy muszą przedstawiać faktury lub rachunki? Czy ekwiwalenty są zwolnione z podatku dochodowego i składek oraz czy stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodu?

Aby ustalić wysokość ekwiwalentu za używanie własnej odzieży, należy oszacować jej aktualną cenę na podstawie cen rynkowych.

Nie ma przeszkód, aby pracownikowi, który wcześniej zakupił taką odzież lub obuwie i posiada dokument potwierdzający wysokość dokonanego przez niego wydatku, wypłacić ekwiwalent w udokumentowanej wysokości.

Możliwość przyznania ekwiwalentu nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi (art. 2377 § 3 Kodeksu pracy).

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego należy ustalić w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, tj. ustalić bądź oszacować ich cenę rynkową.

Zobacz również serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Ekwiwalent za pranie odzieży

Pracownikom, którzy sami piorą odzież roboczą, przysługuje z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Ekwiwalent ten jest wypłacany wtedy, gdy zakład pracy nie ma możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej, w wysokości kosztów prania poniesionych przez pracownika (art. 2379 § 3 Kodeksu pracy).

Marian W. od 1 czerwca 2013 r. zostanie przeniesiony na stanowisko, na którym jest wymagane używanie odzieży ochronnej. Ponieważ pracownik mierzy ponad 200 cm i zakup gotowej odzieży jest dość problematyczny, większość ubrań jest szyta na miarę. W hurtowni odzieży ochronnej nie było rozmiaru dla Mariana W., dlatego pracodawca poprosił pracownika, aby ten zamówił je u znajomego krawca i przedstawił dowód stwierdzający poniesienie wydatku. Na tej podstawie pracodawca zwrócił pracownikowi koszt uszycia odzieży ochronnej. Ponadto co 3 miesiące pracownik będzie otrzymywał 15 zł na pranie tej odzieży, przy uwzględnieniu średniej ceny proszku do prania, która wynosi ok. 5 zł. Zarówno zwrot kosztów zakupu ubrania ochronnego przez pracownika, jak i ekwiwalent pieniężny za pranie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ani podstawy opodatkowania.

Ekwiwalenty dla zleceniobiorców

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy również osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą (art. 304 § 1 Kodeksu pracy). W związku z tym ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży ochronnej i obuwia roboczego oraz ekwiwalent za pranie tej odzieży przysługuje m.in. zleceniobiorcom.

reklama

Aktualizacja: 19.03.2014

Autor:

ekonomista, od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach prawa podatkowego i rozliczania pracowników, autor licznych publikacji z tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. /Fot. Fotolia
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »