| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek za pracę w porze nocnej przy okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Dodatek za pracę w porze nocnej przy okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Dodatek nocny przysługujący pracownikom zatrudnionym w naszej firmie wypłacamy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Część pracowników jest objęta 1-miesięcznym, a część 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika powinniśmy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Ustalając wysokość dodatku nocnego powinni Państwo brać pod uwagę nominalny czas pracy obowiązujący w danym miesiącu. Dodatek należy zatem ustalić w tej samej wysokości zarówno dla pracownika objętego jedno-, jak i trzymiesięcznym okresem rozliczeniowym czasu pracy.

Niezależnie od długości okresu rozliczeniowego, a tym samym od liczby godzin, jakie pracownik jest zobowiązany przepracować w poszczególnych miesiącach w dłuższym niż jednomiesięczny okresie rozliczeniowym, w każdym przypadku kwota dodatku nocnego za jedną godzinę w poszczególnych miesiącach jest taka sama dla wszystkich pracowników.

Sformułowanie „liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu”, które jest zawarte w § 4b rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia..., na podstawie którego obliczamy dodatek nocny, oznacza liczbę godzin, do przepracowania których pracownik jest zobowiązany zgodnie z wymiarem czasu pracy w tym miesiącu (a nie liczbę godzin do przepracowania w tym miesiącu zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika). Oznacza to, że niezależnie od faktycznej długości okresu rozliczeniowego (np. jedno- czy trzymiesięczny) w celu wyliczenia dodatku nocnego za liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu należy przyjąć miesięczny wymiar czasu pracy, obliczony zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy.

Potwierdził to Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 23 stycznia 2008 r., w którym uznał, że „zgodnie z § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.), ustalając dodatkowe wynagrodzenie przysługujące na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy (tj. dodatek za pracę w porze nocnej), za godzinę pracy w porze nocnej minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane w tym przepisie dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Departament Prawny wskazuje, że przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, przez którą w celu obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej należy podzielić minimalne wynagrodzenie za pracę, należy rozumieć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 Kodeksu pracy”.

Odnosząc się zatem do wymiaru czasu pracy ustalonego dla poszczególnych miesięcy, wysokość dodatku nocnego za jedną godzinę dla pracownika pracującego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, dla którego czas pracy w poszczególnych miesiącach kształtuje się inaczej niż w okresie 1-miesięcznym, powinna być ustalana tak jak w przypadku pracownika pracującego w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

WAŻNE!

Wysokość dodatku nocnego za jedną godzinę dla pracownika pracującego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, dla którego czas pracy w poszczególnych miesiącach kształtuje się inaczej niż w okresie 1-miesięcznym, powinna być ustalana tak jak w przypadku pracownika pracującego w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

reklama

Aktualizacja: 01.09.2014

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »