| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy pracownik ma prawo do premii regulaminowej, a kiedy może otrzymać premię uznaniową

Kiedy pracownik ma prawo do premii regulaminowej, a kiedy może otrzymać premię uznaniową

W obowiązującym w naszym zakładzie regulaminie zapisaliśmy, że pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku przedstawiciela handlowego może być wypłacona premia uznaniowa. Decyzję o jej przyznaniu, w wysokości nie większej niż 20% wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umowy o pracę, podejmuje bezpośredni przełożony pracownika po przeanalizowaniu osiągniętego przez niego poziomu sprzedaży naszych artykułów. Co do zasady, wysokość premii jest ustalana procentowo w zależności od liczby umów sprzedażowych zawartych przez pracowników z naszymi klientami. Ostatnio jeden z pracowników zażądał wypłaty premii uznaniowej, której nie przyznał mu przełożony ze względu na nieobecność pracownika w pracy przez znaczną część miesiąca z powodu choroby i w związku z tym niższą sprzedaż. Czy w razie niewypłacenia premii pracownik będzie mógł wystąpić do sądu z roszczeniem o jej wypłatę?

W związku z ustaleniem jasnych kryteriów uzyskania przez pracownika prawa do premii, ten składnik wynagrodzenia za pracę ma charakter roszczeniowy. Oznacza to, że po spełnieniu określonych warunków pracownik nabywa do niej prawo bez względu na wolę pracodawcy i tego prawa może dochodzić przed sądem pracy.

PRZYKŁAD

W umowie jednego z pracowników zatrudnionego na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży pracodawca określił, że osobie tej przysługuje premia uznaniowa. Przysługuje ona w wysokości uzależnionej od wartości brutto sprzedanych usług i wynosi:

  • 200 zł za sprzedaż usług o wartości brutto do 2500 zł,
  • 500 zł za sprzedaż usług o wartości brutto od 2500 zł do 6000 zł,
  • 1000 zł za sprzedaż usług o wartości brutto od 6000 zł do 10 000 zł.

U pracodawcy funkcjonuje system, który rejestruje wartość usług sprzedanych przez danego pracownika.

W październiku br. pracownik sprzedał usługę za 5000 zł brutto. Zgodnie z postanowieniami umowy o pracę, nabył prawo do premii uznaniowej w wysokości 500 zł. Pracodawca wypłacił pracownikowi 300 zł i jako powód podał, że jeden z klientów, który nabył usługę sprzedaną przez tego pracownika, spóźnia się z zapłatą za fakturę. W tej sytuacji pracownik ma roszczenie do pracodawcy o wypłatę premii, która ze względu na możliwość kontroli jej przyznawania utraciła swój uznaniowy charakter. Jeżeli pracodawca nie dokona wypłaty premii w pełnej należnej wysokości, pracownik może wystąpić z roszczeniem do sądu pracy.

Premia regulaminowa a premia uznaniowa

W praktyce może się zdarzyć, że świadczenie nazwane przez pracodawcę premią uznaniową należy zakwalifikować jako premię regulaminową. W takim przypadku błąd pracodawcy może umożliwić pracownikowi dochodzenie przed sądem pracy świadczenia nazwanego premią uznaniową. Aby uniknąć takich sytuacji, pracodawca podejmując decyzję o przyznaniu pracownikowi premii powinien z góry przewidzieć i określić jej charakter.

Zasadnicze różnice między premią uznaniową a premią regulaminową

Premia regulaminowa

Premia uznaniowa

przysługuje po spełnieniu określonych warunków wskazanych w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę

może przysługiwać po spełnieniu określonych warunków wskazanych w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę

warunki jej przyznania albo nieprzyznania powinny być precyzyjnie określone

warunki jej przyznania lub nieprzyznania nie są precyzyjnie określone i sprawdzalne

prawo do premii przysługuje bez względu na wolę pracodawcy i tego prawa pracownik może dochodzić przed sądem pracy

prawo do premii jest uzależnione od woli pracodawcy i nie jest składnikiem roszczeniowym

● art. 78 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK