| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Pracownikom, wykorzystującym do pracy prywatne samochody, przysługuje z tego tytułu rekompensata w postaci ryczałtu samochodowego. Jest to stała z góry ustalona kwota, jeżeli jednak pracownika nie ma w pracy, wartość ryczałtu ulega obniżeniu.

Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, niebędących własnością pracodawcy, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej między pracodawcą a pracownikiem.

Ryczałt nie jest uzależniony od faktycznie przejechanych kilometrów, ale od stawki za 1 km przebiegu pojazdu i limitu kilometrów.

Maksymalne wartości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu są uzależnione od pojemności skokowej silnika i wynoszą:

  • dla samochodu o pojemności silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • dla samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca, przy czym zależy on od liczby mieszkańców miejscowości lub gminy, w której pracownik jest zatrudniony.

Co do zasady nie może on przekroczyć:

  • 300 km – w mieście do 100 tys. mieszkańców,
  • 500 km – w mieście od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
  • 700 km – w mieście zamieszkałym przez ponad 500 tys. mieszkańców.

Wyżej określone limity kilometrów mogą zostać podwyższone dla pojazdów używanych do celów służbowych w służbie leśnej oraz w służbach ratowniczych i innych właściwych instytucjach w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków albo skutków katastrofy ekologicznej.

U pracodawcy wypłacającego miesięczny ryczałt pieniężny podstawę do zwrotu wydatków stanowi pisemne oświadczenie pracownika o używaniu pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w danym miesiącu, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Kiedy i jak pomniejszać

Za dni niewykonywania pracy, niezależnie od przyczyny nieobecności, ryczałt nie przysługuje. Dlatego kwotę miesięcznego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy dzień roboczy nieobecności w pracy. Dotyczy to m.in. nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby, urlopem wypoczynkowym, bezpłatnym czy okolicznościowym, a także podróżą służbową trwającą co najmniej 8 godzin (patrz tabela).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »