| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Pracownikom, wykorzystującym do pracy prywatne samochody, przysługuje z tego tytułu rekompensata w postaci ryczałtu samochodowego. Jest to stała z góry ustalona kwota, jeżeli jednak pracownika nie ma w pracy, wartość ryczałtu ulega obniżeniu.

Dla niepełnoetatowca

W przypadku pracownika niepełnoetatowego ryczałt może być ustalony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 292 § 1 k.p.). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kwota ryczałtu była ustalona w takiej wysokości, jak dla pracownika pełnoetatowego.

W praktyce wątpliwości budzi rozliczanie ryczałtu przyznanego pracownikom zatrudnionym na część etatu, którzy wykonują pracę przez mniejszą liczbę dni roboczych, niż to wynika z normatywnego czasu pracy. Nie można tych dni traktować ani jak dni nieobecności w pracy, ani jak dni roboczych, w których pracownik nie używał pojazdu do celów służbowych. Kwestię tę może rozstrzygać umowa, w której pracodawca określi, że ryczałt obniża się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem, że dni nieświadczenia pracy ze względu na wymiar etatu albo rozkład czasu pracy są uznawane za dni robocze, w których pracownik nie korzysta z pojazdu do celów służbowych. Jeżeli umowa tego nie reguluje, to ryczałtu nie obniża się za dni, które są dla pracownika wolne z tytułu rozkładu czasu pracy.

Przykład

Jak zmniejszyć ryczałt samochodowy za listopad 2012 r., jeśli pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, wykonuje pracę 3 dni w tygodniu, a przez 5 dni korzystał z urlopu wypoczynkowego?

Jeśli umowa nie reguluje zasad pomniejszania ryczałtu, to należy go zmniejszyć jedynie o okres urlopu wypoczynkowego, czyli o 5/22.

Podstawa prawna:

  • § 1, 2, 3, 4 rozporządzenia MI z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK