| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy

Pracownikom, wykorzystującym do pracy prywatne samochody, przysługuje z tego tytułu rekompensata w postaci ryczałtu samochodowego. Jest to stała z góry ustalona kwota, jeżeli jednak pracownika nie ma w pracy, wartość ryczałtu ulega obniżeniu.

Dla niepełnoetatowca

W przypadku pracownika niepełnoetatowego ryczałt może być ustalony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 292 § 1 k.p.). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kwota ryczałtu była ustalona w takiej wysokości, jak dla pracownika pełnoetatowego.

W praktyce wątpliwości budzi rozliczanie ryczałtu przyznanego pracownikom zatrudnionym na część etatu, którzy wykonują pracę przez mniejszą liczbę dni roboczych, niż to wynika z normatywnego czasu pracy. Nie można tych dni traktować ani jak dni nieobecności w pracy, ani jak dni roboczych, w których pracownik nie używał pojazdu do celów służbowych. Kwestię tę może rozstrzygać umowa, w której pracodawca określi, że ryczałt obniża się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem, że dni nieświadczenia pracy ze względu na wymiar etatu albo rozkład czasu pracy są uznawane za dni robocze, w których pracownik nie korzysta z pojazdu do celów służbowych. Jeżeli umowa tego nie reguluje, to ryczałtu nie obniża się za dni, które są dla pracownika wolne z tytułu rozkładu czasu pracy.

Przykład

Jak zmniejszyć ryczałt samochodowy za listopad 2012 r., jeśli pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, wykonuje pracę 3 dni w tygodniu, a przez 5 dni korzystał z urlopu wypoczynkowego?

Jeśli umowa nie reguluje zasad pomniejszania ryczałtu, to należy go zmniejszyć jedynie o okres urlopu wypoczynkowego, czyli o 5/22.

Podstawa prawna:

  • § 1, 2, 3, 4 rozporządzenia MI z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK