| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak wypłacać dodatek funkcyjny

Jak wypłacać dodatek funkcyjny

Obowiązuje u nas układ zbiorowy pracy, w którym określony jest procentowo dodatek funkcyjny według zajmowanego stanowiska kierowniczego od najniższego wynagrodzenia. Jednak od kilku lat mamy wypłacany dodatek funkcyjny według regulaminu wynagradzania, w którym określono kwotowo dodatek funkcyjny i jest on niższy i bardzo niekorzystny dla mnie i innych pracowników. Czy dodatek funkcyjny powinien być wypłacany według układu zbiorowego czy według regulaminu wynagradzania?

W omawianej sytuacji nie jest dopuszczalne obowiązywanie jednocześnie regulaminu wynagradzania oraz układu zbiorowego pracy. Niezależnie od tego dodatek funkcyjny powinien być naliczany według układu zbiorowego, gdyż jest on bardziej korzystny dla pracowników niż regulamin wynagradzania.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych ponadzakładowym bądź zakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 1 k.p.). Ten regulamin obowiązuje do czasu objęcia pracowników ponadzakładowym bądź zakładowym układem zbiorowym pracy. W sytuacji jeżeli ponadzakładowy bądź zakładowy układ zbiorowy pracy ustala warunki wynagradzania za pracę oraz warunki przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w sposób umożliwiający określanie na jego podstawie indywidualnych warunków umów o pracę, regulamin wynagradzania traci moc obowiązującą (art. 772 § 3 k.p.). Istnieje jeden wyjątek od powyższej zasady. Jeżeli brak jest odpowiednich postanowień w układzie zbiorowym określających warunki wynagradzania, dopuszczalne jest jednoczesne obowiązywanie regulaminu wynagradzania oraz ponadzakładowego bądź zakładowego układu zbiorowego pracy.

Ponadto postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych (art. 9 § 2 k.p.). Oznacza to, że w omawianej sytuacji dodatek funkcyjny powinien być naliczany według układu zbiorowego pracy, gdyż postanowienia regulaminu wynagradzania są mniej korzystne dla Państwa niż układ zbiorowy.

Tomasz Dróżdż

 specjalista z zakresu prawa pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK