| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak określić wynagrodzenie

Jak określić wynagrodzenie

Wynagrodzenie może się składać ze świadczeń o charakterze deputatowym, np. węgla lub środków spożywczych. Jest to jednak dopuszczalne tylko wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Bardzo popularny jest akordowy system wynagradzania. W tym systemie wynagrodzenie pracownika zależy od wyników jego pracy i jest określone stawką za wykonanie określonej liczby produktów czy usług. Taka forma wynagradzania jest uzasadniona rodzajem pracy, gdy występuje możliwość ustalenia normy pracy stanowiącej miernik nakładu pracy, a także jest możliwa właściwa kontrola oraz ewidencja ilościowych i jakościowych wyników pracy. Mankamentem tej formy wynagradzania może być zagrożenie obniżenia jakości wytwarzanego produktu, natomiast zaletą – dążenie do osiągania wysokiej wydajności pracy. Stosując system akordowy należy pamiętać o treści art. 83 k.p., zgodnie z którym normy pracy, stanowiące miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości, mogą być stosowane, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Normy należy ustalać z uwzględnieniem osiągniętego poziomu techniki i organizacji pracy. Przekraczanie przez pracownika norm pracy na skutek zwiększonego osobistego wysiłku lub osiągnięcia sprawności zawodowej nie stanowi podstawy do zmiany tych norm. Jeżeli dochodzi do zmiany norm pracy, wynikającej z wprowadzenia usprawnień technicznych lub organizacyjnych, pracownicy powinni być zawiadomieni co najmniej na 2 tygodnie przed wprowadzeniem zmian. Należy przy tym pamiętać, że normy nie są elementem treści stosunku pracy, stąd zawiadomienie nie jest wypowiedzeniem warunków płacy ani porozumieniem zmieniającym.

Często jest spotykany prowizyjny system wynagradzania. W tym systemie wynagrodzenie jest uzależnione od wyników pracy. Stawkę prowizyjną ustala się na czas określony albo na czas nieokreślony zwykle wysokością odsetka od kwoty obrotu, wykonanych usług, zawartych umów i innych. Stawka prowizji jest ustalana indywidualnie dla pracownika w umowie o pracę z zastrzeżeniem możliwości jej korekty niepowodującej obniżenia wynagrodzeń prowizyjnych, np. w przypadku zmiany cen, zmiany wartości towarów spowodowanej zmianą cen. Wynagrodzenie prowizyjne oblicza się jako iloczyn ustalonej stawki prowizyjnej i np. wykonanego obrotu.

Przykład

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania. W związku z tym w umowie o pracę zapisał, że pracownikowi będzie przysługiwała prowizja w określonej „widełkami” kwocie, uzależniona od przychodu z tytułu wykonanych przez pracownika usług.

Mieszane systemy wynagradzania

Pracodawcy często stosują mieszane systemy wynagradzania, łączące ze sobą elementy systemu czasowego i związanego z wydajnością (efektywnością) pracownika. W takich przypadkach pracownicy otrzymują pensję mieszaną, tj. częściowo stałą i zmienną, której wysokość zależy np. od wydajności.

Czasowo-prowizyjny system wynagradzania charakteryzuje się tym, że obok gwarantowanej części wynagrodzenia wynikającej z przemnożenia stawki osobistego zaszeregowania i przepracowanego czasu pracy występuje prowizja, stanowiąca wynagrodzenie uzupełniające. Prowizja jest ustalana wielkością odsetka, np. od zysku, obrotu lub przychodu z dokonanej przez pracownika sprzedaży towarów lub usług.

Z kolei w czasowo-premiowym systemie wynagradzania obok płacy wynikającej z przemnożenia stawki osobistego zaszeregowania i przepracowanego czasu występuje premia. Ma ona z reguły charakter czynnika motywującego. Premia jest przyznawana za wykonanie zadań oraz uzyskanie dodatkowych efektów, np. jakościowych, terminowości realizacji zadań, oszczędności materiałów i energii.

Podstawa prawna:

  • art. 78 i 83 Kodeksu pracy.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK