| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Roszczenia pracownika związane z wypłatą wynagrodzenia

Roszczenia pracownika związane z wypłatą wynagrodzenia

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę, w tym dodatkowych składników, do których pracownik nabył prawo. Nie wypłacając bez usprawiedliwionej przyczyny nawet części wynagrodzenia lub bezpodstawnie je obniżając pracodawca narusza w ciężki sposób swoje podstawowe obowiązki. Takie postępowanie pracodawcy jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Nie wypłacając wszystkich składników wynagrodzenia pracodawca naraża się także na roszczenia pracownika. Pracownik może domagać się:

  • wyrównania kwoty należnego wynagrodzenia,
  • wypłaty w całości przysługującego wynagrodzenia,
  • odszkodowania.

Pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę tylko tych dodatkowych elementów wynagrodzenia, do których był uprawniony. Jeżeli zatem pracownik będzie żądał wypłaty określonego świadczenia, pracodawca powinien ustalić, czy faktycznie mu ono przysługiwało. W tym przypadku decydujące znaczenie ma charakter świadczenia. Roszczenie o jego wypłatę będzie zasadne, gdy dany element wynagrodzenia był obowiązkowy, a nie uznaniowy.

Gdy pracownik domaga się wyrównania nagrody

Nagroda jest dodatkowym świadczeniem, wypłacanym obok wynagrodzenia podstawowego. Nie jest składnikiem przyznawanym za konkretnie wykonaną pracę w danym okresie, a jedynie gratyfikacją np. za przepracowane lata lub osiągnięcia w pracy zawodowej. Przykładem takiej gratyfikacji są m.in. nagroda jubileuszowa czy „trzynastka”. Przysługują one pracownikom tylko w tych zakładach pracy, w których pragmatyki służbowe, przepisy układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub inne obowiązujące przepisy o wynagradzaniu przewidują takie świadczenia. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana po osiągnięciu przez pracownika wymaganego stażu pracy w wysokości odpowiadającej określonemu procentowi wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast „trzynastka” (w sferze budżetowej) przysługuje za przepracowanie pełnego roku kalendarzowego (a w szczególnych przypadkach za okresy krótsze niż rok kalendarzowy) u pracodawcy, który ją wypłaca. Takie zasady przyznawania tych świadczeń decydują o tym, że obie nagrody mają charakter obligatoryjny, czyli muszą zostać wypłacone każdemu pracownikowi, który nabył do nich prawo.

PRZYKŁAD

Pracodawca wypłacił pracownikowi „trzynastkę” w niższej wysokości niż należna. Błąd wynikał z pomyłki przy naliczaniu wynagrodzenia pracownika. W takim przypadku pracownik może domagać się wyrównania nagrody w wysokości różnicy między faktycznie wypłaconą kwotą a tą, którą powinien otrzymać, gdyby obliczenia były prawidłowe. Za nieprawidłowości w tym zakresie pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Ponieważ zaniżenie wysokości nagrody nastąpiło przez nieumyślną pomyłkę, pracodawca nie poniesie z tego tytułu odpowiedzialności, jeżeli niezwłocznie dokona wypłaty powstałej różnicy.

Bezpodstawne obniżanie świadczenia lub dokonywanie bezpodstawnych potrąceń może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Nie oznacza to jednak, że każde takie zachowanie skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu. Aby pracodawca mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności, konieczne jest stwierdzenie, że zawinił on swoim zachowaniem. Zachowanie sprawcy jest natomiast zawinione, jeżeli popełnił czyn zabroniony, choć w danej sytuacji miał możliwość postąpienia zgodnie z przepisami prawa (np. pracodawca mógł wypłacić pracownikowi „trzynastkę” w prawidłowej wysokości). Niezależnie od winy pracodawcy, w razie zaniżenia wynagrodzenia przysługującego pracownikowi może on domagać się wyrównania jego wysokości.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK