| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Roszczenia pracownika związane z wypłatą wynagrodzenia

Roszczenia pracownika związane z wypłatą wynagrodzenia

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę, w tym dodatkowych składników, do których pracownik nabył prawo. Nie wypłacając bez usprawiedliwionej przyczyny nawet części wynagrodzenia lub bezpodstawnie je obniżając pracodawca narusza w ciężki sposób swoje podstawowe obowiązki. Takie postępowanie pracodawcy jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenie o niewypłacony składnik wynagrodzenia przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, kiedy stał się wymagalny, czyli po upływie terminu płatności (art. 291 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku niewypłacenia wynagrodzenia za pracę będzie to przyjęty u pracodawcy dzień wypłaty pensji. Natomiast w przypadku nagród czy premii dniem wymagalności będzie dzień, w którym powinny być one pracownikowi wypłacone (np. premie kwartalne, półroczne, roczne). Okres przedawnienia biegnie zatem odrębnie dla każdego kolejnego niewypłaconego składnika wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownicy otrzymują premie regulaminowe 27. dnia każdego miesiąca. Jeden z pracowników wystąpił z roszczeniem o wypłacenie premii za maj 2009 r. W tym przypadku bieg terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę premii rozpoczął się 28 maja 2009 r. Jeżeli pracownik faktycznie nie otrzymał premii regulaminowej za maj 2009 r., roszczenie o jej wypłatę przedawni się 28 maja 2012 r.

Pracownik powinien niezwłocznie informować pracodawcę o tym, że nie otrzymał i nadal nie otrzymuje wynagrodzenia w pełnej wysokości, jaka mu przysługuje. Wyłączne zgłoszenie roszczenia do pracodawcy nie spowoduje jednak przerwania biegu przedawnienia. Takie skutki wywoła jedynie wypłata należnego składnika wynagrodzenia przez pracodawcę lub skierowanie przez pracownika sprawy do sądu.

Podstawa prawna:

  • art. 55 § 11, art. 78, art. 282 § 1 pkt 1, art. 291 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 471, art. 481 Kodeksu cywilnego,
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 15–16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK