| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak ustalić ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do celów służbowych

Jak ustalić ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do celów służbowych

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku kierownika marketingu. Zawarliśmy z nim umowę o używanie do celów służbowych laptopa będącego jego własnością. Będzie na nim wykonywał m.in. analizy rynku, ankiety, a także komunikował się z firmą i kontrahentami. W jaki sposób ustalić dla pracownika ekwiwalent za używanie laptopa, aby przyznana kwota była zwolniona z podatku i składek oraz jednocześnie rekompensowała pracownikowi koszty pracy na laptopie?

Pracodawca może umówić się z pracownikiem co do zwrotu w odpowiedniej części pozostałych kosztów związanych z używaniem laptopa do pracy, np. wydatków na jego bieżącą konserwację, naprawę czy ulepszenie, poniesionych przez pracownika. Wówczas kwota ekwiwalentu będzie zmienna.

Kwotę ekwiwalentu można oszacować także w prostszy sposób, przez podzielenie wartości rynkowej komputera przez liczbę miesięcy jego wykorzystywania do celów służbowych. Jeśli pracownik używa go z różną częstotliwością, uzyskaną miesięczną stawkę ekwiwalentu można podzielić przez liczbę roboczogodzin spędzonych przez pracownika przy pracy z wykorzystaniem prywatnego laptopa. Wtedy miesięczna kwota ekwiwalentu będzie również zmienna i będzie zależała od liczby faktycznie przepracowanych godzin.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona jako asystentka prezesa zarządu spółki z o.o. korzysta z własnego komputera kilka razy w miesiącu, sporządzając raporty ze służbowych podróży członków zarządu. Pracownica odnotowuje liczbę godzin pracy na własnym laptopie. W kwietniu br. przepracowała 15 godzin na prywatnym sprzęcie. Ponadto strony ustaliły, że od maja do końca 2012 r. pracownica będzie codziennie wykorzystywała w pracy prywatny laptop. Wartość rynkowa laptopa wynosi 2500 zł. Ekwiwalent za kwiecień wynosi 13,89 zł (2500 zł : 12 m-cy = 208,34 zł; 208,34 zł : 15 godzin = 13,89 zł). Od maja do grudnia br. pracownica będzie otrzymywała miesięcznie ekwiwalent po 208,34 zł (2500 zł : 12 m-cy).

Podstawa prawna:

  • art. 6711 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 13 i załącznik nr 1 do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361),
  • § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK