| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Z jednym z naszych pracowników 29 lutego br. została rozwiązana umowa o pracę z upływem czasu, na który została zawarta. Były pracownik wystąpił do nas 10 kwietnia br. z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, przedstawiając decyzję ZUS o przyznaniu emerytury od 5 kwietnia br. Pracownik nie uprzedził nas, że ma prawo do emerytury, a także wcześniej nie deklarował, że ma zamiar przejść na emeryturę. Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Jeżeli Państwa pracownik spełniał warunki uprawniające go do emerytury w dniu ustania stosunku pracy, tj. 29 lutego, a wyłącznie decyzja ZUS przyznająca mu to świadczenie została wydana później, muszą Państwo wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną. Natomiast jeśli pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, nie nabędzie prawa do odprawy.

Warunkiem nabycia uprawnień do odprawy emerytalnej jest „ustanie” stosunku pracy. W związku z tym odprawę może nabyć także pracownik, którego umowa o pracę uległa rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Odprawa jest należna pracownikowi spełniającemu warunki do nabycia emerytury, co oznacza, że w chwili ustania stosunku pracy pracownik musi spełnić określone wymagania, które pozwolą mu na ubieganie się o to świadczenie (art. 921 Kodeksu pracy).

Prawo do odprawy pracownik nabywa z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych, ale dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Sformułowanie „przejście na emeryturę” oznacza zmianę statusu pracownika na status wyłącznie emeryta, dlatego odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, chyba że pracownik już wcześniej otrzymał taką odprawę (art. 921 § 2 Kodeksu pracy). Przejście na emeryturę powinno być zatem interpretowane w kategoriach obiektywnych, czyli po stwierdzeniu, że pracownik faktycznie korzysta z emerytury po ustaniu zatrudnienia, a nie w subiektywnych tj. przez uznanie, że rozstrzygające dla uzyskania prawa do odprawy emerytalnej są deklaracje pracownika o zamiarze ubiegania się o emeryturę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK