| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Z jednym z naszych pracowników 29 lutego br. została rozwiązana umowa o pracę z upływem czasu, na który została zawarta. Były pracownik wystąpił do nas 10 kwietnia br. z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, przedstawiając decyzję ZUS o przyznaniu emerytury od 5 kwietnia br. Pracownik nie uprzedził nas, że ma prawo do emerytury, a także wcześniej nie deklarował, że ma zamiar przejść na emeryturę. Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Odprawa nie przysługuje, jeżeli mimo zamiaru pracownika uzyskania emerytury świadczenie to nie zostanie mu przyznane. Nie ma natomiast podstaw, aby odmówić przyznania odprawy, jeżeli po rozwiązaniu stosunku pracy pracownik korzysta z emerytury, mimo że początkowo się o nią nie ubiegał. Powodem rozwiązania stosunku pracy w każdym przypadku nie musi być bowiem zamiar uzyskania emerytury; wystarczy jeżeli zachodzi określone następstwo w czasie lub związek czasowy między rozwiązaniem stosunku pracy a uzyskaniem emerytury.

Roszczenie o wypłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy decyzja przyznająca emeryturę została wydana później, tak jak w przypadku Państwa pracownika. Konieczne jest jednak spełnienie przez pracownika warunków uprawniających go do emerytury w chwili ustania stosunku pracy. Prawo do odprawy emerytalnej ocenia się bowiem według stanu prawnego obowiązującego w dniu ustania stosunku pracy. Nie ma więc podstaw, aby pracownik ubiegał się o odprawę emerytalną, jeżeli w dniu rozwiązania stosunku pracy takich warunków nie spełniał (wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r., II PK 20/05, OSNP 2006/15–16/230).

Należy zatem uznać, że związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na emeryturę występuje wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy jest następstwem spełnienia warunków uprawniających do emerytury. Natomiast przyznanie świadczenia emerytalnego po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy. Użycie sformułowania „w związku” daje zatem prawo do odprawy pracownikom w tych przypadkach, w których rozwiązanie stosunku pracy nie zbiega się w czasie z nabyciem prawa do emerytury.

Podstawa prawna:

  • art. 921 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Przepis art. 921 § 1 k.p. wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, nie zaś z rozwiązaniem stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek upływu czasu, na jaki zawarto umowę o pracę, nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 lipca 1999 r., I PKN 174/99, OSNP 2000/21/786)
  • Roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r., I PKN 308/97, OSNP 1999/8/257)
  • Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego nie jest rozwiązaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę w zakresie uprawnień pracownika do odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej. (Uchwała Sądu Najwyższego z 3 marca 1989 r., III PZP 7/89, OSNC 1990/6/77)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »