| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia

Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia

Chcemy skierować pracownika na wyspecjalizowany kurs, którego koszt wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Zobowiązaliśmy się pokryć koszt tego kursu, a także zwolnić pracownika z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie, w którym będzie uczestniczył w zajęciach. Chcemy zobowiązać pracownika do zwrotu wszystkich poniesionych przez nas wydatków na kurs niezależnie od tego, kiedy pracownik rozwiązałby umowę lub kiedy my rozwiązalibyśmy umowę z pracownikiem z jego winy bez wypowiedzenia. Pracownik wyraża zgodę na taki warunek. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Nie mogą Państwo tak postąpić, ponieważ umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przewidziane w Kodeksie pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik wyraził zgodę na proponowany przez Państwa zapis w umowie dotyczący zwrotu kosztów kursu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie może regulować w sposób mniej korzystny praw i obowiązków pracownika w zakresie dokształcania niż wynikające z Kodeksu pracy (art. 1034 § 2 Kodeksu pracy). Katalog przypadków, w których pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu części lub całości poniesionych wydatków na szkolenie, a także okresu, w którym może dojść do zwrotu tych wydatków, należy interpretować ściśle, co oznacza, że można go rozszerzyć jedynie o zapisy korzystniejsze dla pracownika.

Za niekorzystne należy jednak uznać zobowiązanie pracownika do zwrotu całości poniesionych kosztów niezależnie od okresu, w którym doszłoby do rozwiązania umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy regulują wprost kwestie dotyczące ustalania kwoty, jakiej pracodawca może dochodzić od pracownika, który nie wywiązał się z postanowień umowy szkoleniowej.

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest zobowiązany do zwrotu dodatkowych kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel, tj. opłaty za kurs, szkolenie, czesne, podręczniki, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy na zajęcia, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia, jeżeli:

  • bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
  • pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,
  • w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w okresie 3 lat po jego ukończeniu pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę wskutek mobbingu, jakiego doznał u pracodawcy,
  • w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w okresie 3 lat po jego ukończeniu pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub 943 Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach (art. 1035 Kodeksu pracy).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »