| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia

Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia

Chcemy skierować pracownika na wyspecjalizowany kurs, którego koszt wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Zobowiązaliśmy się pokryć koszt tego kursu, a także zwolnić pracownika z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie, w którym będzie uczestniczył w zajęciach. Chcemy zobowiązać pracownika do zwrotu wszystkich poniesionych przez nas wydatków na kurs niezależnie od tego, kiedy pracownik rozwiązałby umowę lub kiedy my rozwiązalibyśmy umowę z pracownikiem z jego winy bez wypowiedzenia. Pracownik wyraża zgodę na taki warunek. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Przy ustalaniu kwoty, jaką pracownik powinien zwrócić pracodawcy, należy stosować zasadę proporcjonalności. Jeżeli pracownik przepracuje u pracodawcy pełne miesiące, wyliczenie zwrotu nie stanowi problemu.

PRZYKŁAD

Marta D. ukończyła 31 sierpnia 2011 r. szkolenie sfinansowane przez pracodawcę. Koszt szkolenia wynosił 5000 zł. Pracownica zawarła z pracodawcą umowę, w której zobowiązała się zwrócić wydatki poniesione przez pracodawcę w przypadku, gdy rozwiązanie umowy nastąpi w ciągu 12 miesięcy od ukończenia szkolenia. Umowa z Martą D. została rozwiązana 30 listopada 2011 r. (pracownica złożyła wypowiedzenie). Pracownica powinna zwrócić pracodawcy 9/12 kosztu szkolenia, tj. 3750 zł.

Problem z ustaleniem kwoty do zwrotu może powstać wówczas, gdy do rozwiązania umowy dochodzi w trakcie miesiąca. Przepisy prawa pracy nie odnoszą się bowiem wprost do takiej sytuacji. Niezbędne jest w takim przypadku ustalenie kosztów przypadających na każdy dzień trwania umowy szkoleniowej trwającej po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

PRZYKŁAD

Marek M. zawarł z pracodawcą umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w której zobowiązał się do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów szkolenia (3800 zł), jeżeli rozwiąże umowę o pracę w ciągu 1 roku po zakończeniu szkolenia. Szkolenie zakończyło się 30 sierpnia 2011 r., a pracownik wypowiedział umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, które upłynęło 19 listopada 2011 r. W okresie 1 roku po ukończeniu szkolenia pracownik miał do przepracowania 366 dni, a przepracował 81 dni. Dlatego powinien zwrócić pracodawcy 81/366 kosztu szkolenia, tj. 840,98 zł.

Należy przy tym pamiętać, że pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy udzielonych w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, bez względu na długość okresu przepracowanego przez pracownika po zakończeniu dokształcania.

Podstawa prawna:

  • art. 18 § 1–2, art. 1034–1035 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »