| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wypłacona kara była przychodem z pracy

Wypłacona kara była przychodem z pracy

Kara umowna, którą pracodawca wypłacił pracownikowi za niewykupienie akcji, stanowi przychód ze stosunku pracy i należy ją traktować w ten sposób do celów podatkowych.

W sprawie rozpatrywanej przed WSA w Warszawie podatnik był zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę. Zawarł także porozumienie, na mocy którego firma zobowiązała się do wykupu akcji posiadanych przez pracownika przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy. W przypadku niedotrzymania tego zobowiązania spółka miała wypłacić kary umowne. Po kilku miesiącach pracownik rozwiązał umowę o pracę, a pracodawca zgodnie z umową wypłacił kary za niewykupienie akcji. Spółka potraktowała je jednak jak przychód ze stosunku pracy, z czym nie zgodził się pracownik. Twierdził on, że kary umowne stanowiły przychody z innych źródeł, od których nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy i ZUS. Zwrócił się więc do urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Z interpretacją taką nie zgodził się jednak dyrektor izby skarbowej, który wszczął postępowanie z urzędu i zmienił decyzję organu I instancji. Stwierdził bowiem, że skoro kary umowne z tytułu niewykupienia akcji mógł otrzymać tylko pracownik lub były pracownik spółki, to świadczenie takie należy uznać za przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Podatnik złożył zażalenie do dyrektora izby skarbowej, ale ten utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję. W skardze do WSA podatnik podkreślił, że świadczenie z tytułu kar umownych nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, ponieważ jest to odszkodowanie wynikające z rozwiązania tego stosunku. Należy ją więc zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Sąd po zbadaniu sprawy oddalił skargę. Uznał, że wypłata kary umownej była dodatkowym zobowiązaniem firmy i miała ścisły związek ze stosunkiem pracy. Zatem organy podatkowe właściwie zinterpretowały przepisy. Kara umowna wynikająca z niewykupienia akcji stanowi przychód ze stosunku pracy, a zatem pracodawca właściwie odprowadził zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia.

Sygn. akt III SA/Wa 1231/07

Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK