| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Odprawa emerytalna - rodzaj umowy o pracę jest bez znaczenia

Odprawa emerytalna - rodzaj umowy o pracę jest bez znaczenia

Pracownik ma prawo do odprawy pieniężnej, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Czasami jednak powstają wątpliwości, kiedy taki związek ma miejsce.

Odprawa przysługuje tylko w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę. Dlatego też rozwiązanie stosunku pracy, wraz z którym pracownik uzyskuje świadczenie przedemerytalne, nie jest ustaniem stosunku pracy „w związku z przejściem na emeryturę” w rozumieniu art. 921 par. 1 k.p. i pracownik nie ma prawa do odprawy (wyrok SN z 6 maja 2003 r., I PK 257/02, OSNP 2004, z. 15, poz. 267).

Istotne znaczenie dla nabycia prawa do odprawy może mieć jednak przyczyna rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli do rozwiązania umowy doszło bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.) nie nabędzie on prawa do odprawy emerytalnej. Podobnie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy (art. 55 par. 11 k.p.) nie może być uznane za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, wobec czego pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy posiadał ustalone prawo do emerytury (wyrok SN z 16 listopada 2000 r., I PKN 81/00, OSNP 2002/11/265).

PRZYKŁAD:
BEZPOŚREDNIO PO CHOROBIE

Pracownica w czasie pozostawania w stosunku pracy zachorowała na przewlekłą chorobę płuc i przez kilka miesięcy była na zwolnieniu lekarskim. Ponieważ była zatrudniona na czas określony, jej umowa rozwiązała się z upływem terminu wskazanego w umowie. Pracownica była jednak nadal niezdolna do pracy i po wyczerpaniu okresu zasiłkowego uzyskała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wystąpiła wówczas o wypłatę odprawy rentowej. Pracodawca odmówił, twierdząc, że umowa o pracę nie rozwiązała się z powodu przejścia na rentę. Sąd jednak uwzględnił powództwo pracownicy, uznając, że stosunek pracy ustał w związku z jej przejściem na rentę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK