| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy spółka powinna wypłacić byłemu członkowi zarządu nagrodę z zysku

Czy spółka powinna wypłacić byłemu członkowi zarządu nagrodę z zysku

Członek zarządu spółki Skarbu Państwa 31 grudnia 2011 r. został odwołany z funkcji przez radę nadzorczą w związku ze zmniejszeniem składu zarządu. Obowiązki ma pełnić do końca czerwca 2012 r., tj. do chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Od 1 lipca 2012 r. spółka zatrudni go na umowę o pracę na stanowisku dyrektora, z wynagrodzeniem niższym od otrzymywanego na stanowisku członka zarządu. Wiemy, że ta osoba nie nabędzie uprawnień do nagrody rocznej za 2012 r., ponieważ nie będzie pełniła funkcji członka zarządu przez cały rok. Natomiast zgodnie z zakładowym regulaminem przyznawania nagród z zysku świadczenie to nie należy się wyłącznie członkom zarządu i głównemu księgowemu. Dlatego spółka zamierza wypłacić dyrektorowi nagrodę z zysku za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2012 r. Czy spółka postąpi prawidłowo?

Można jeszcze ewentualne rozpatrzyć uprawnienie wskazanej osoby do dodatkowego wynagrodzenia rocznego wyłącznie za okres zajmowania stanowiska dyrektora w spółce. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mają pracownicy państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy, czyli ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym...). Zgodnie z tą ustawą, przez pojęcie państwowych jednostek sfery budżetowej należy rozumieć utworzone głównie przez ministrów, kierowników urzędów centralnych bądź przez wojewodę jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych niemające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek dochodów budżetu państwa (art. 11 i 12 ustawy o finansach publicznych).

Dyrektor spółki Skarbu Państwa nie otrzyma zatem dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ spółka jest osobą prawną.

Ponadto, nawet gdyby dyrektor zarządzał przez pół roku jednostką sfery budżetowej, osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi „trzynastka” i tak nie przysługuje (wyroki Sądu Najwyższego z 16 marca 2005 r., I PK 199/04, OSNP 2005/22/351 i I PK 205/04, PiZS 2006/1/32).

Osoba ta, zatrudniona na stanowisku dyrektora, może ewentualnie otrzymać nagrodę z zysku, która została uregulowana w zakładowym regulaminie tych nagród. O tym jednak, czy przysługuje mu to świadczenie, decyduje treść postanowień regulaminowych ustanawiających prawo do nagrody z zysku. Należy je szczegółowo przeanalizować i jeżeli przewidują uprawnienie do nagrody dla pracownika, który przepracował 6 miesięcy, należy ją wypłacić.

WAŻNE!

O prawie do nagrody z zysku dla dyrektora spółki Skarbu Państwa decyduje treść zakładowego regulaminu przyznawania tych nagród.

Podstawa prawna:

  • art. 1 pkt 1 i pkt 5, art. 2 pkt 3 i art. 10 ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 ze zm.),
  • § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z 12 marca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz wzoru wniosku o przyznanie nagrody rocznej (Dz.U. Nr 22, poz. 259 ze zm.),
  • art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.),
  • art. 2 pkt 1 ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz.U. z 2011 r. Nr 79, poz. 431 ze zm.),
  • art. 11, art. 12 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »