| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?

WAŻNE!

Pracodawca może zaproponować zastępcy niższe wynagrodzenie od uzyskiwanego przez nieobecnego pracownika.

Część pracodawców w przepisach wewnątrzzakładowych określa wysokość płacy, np. widełkami, lub ma ustalony system wynagradzania na poszczególnych stanowiskach pracy. Wówczas zastępca nie może być pod tym względem dyskryminowany i otrzymać niższego wynagrodzenia niż zostało to przewidziane na danym stanowisku. Jeśli chodzi o uprawnienia pracownika – zastępcy do dodatkowych świadczeń ze stosunku pracy, które przysługiwały nieobecnemu pracownikowi, to pracodawca nie ma obowiązku zapewniania tych świadczeń pracownikowi na zastępstwie.

Z zastępcą zostaje nawiązany odrębny stosunek pracy. Zatem nie oznacza to, że taki pracownik automatycznie wstępuje we wszystkie uprawnienia zastępowanej osoby, w tym do świadczeń pozapłacowych. Natomiast w przypadku, gdy takie uprawnienia wynikają z wewnętrznych przepisów płacowych, zastępca ma do nich prawo. Jeśli jednak dodatkowe przywileje zostały przyznane tylko nieobecnemu pracownikowi, to zastępca nie musi ich otrzymać. Chodzi tu np. o pakiet medyczny, służbowy telefon czy polisę na życie, przy czym pracodawca może przyznać zastępcy takie świadczenia w wyniku indywidualnych negocjacji.

Podstawa prawna:

  • art. 25 § 1, art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »