| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Pracownik i pracodawca mogą zawrzeć umowę wprowadzającą zakaz podejmowania działań konkurencyjnych względem pracodawcy po zakończeniu stosunku pracy. Za okres obowiązywania zakazu pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości określonej w umowie.

Ponadto, ustalając wysokość odszkodowania za okres zakazu konkurencji po zakończeniu stosunku pracy, należy pamiętać, że do jego podstawy wliczamy jedynie składniki wypłacone (nie zaś należne) w okresie odpowiadającym długości zakazu konkurencji, przypadającym przed rozwiązaniem umowy o pracę. Jeśli zaś jakiś składnik, mimo że faktycznie za ten okres przysługuje, nie został w nim wypłacony, nie uwzględnia się go w omawianej podstawie.

Przykład

Pracownik i pracodawca podpisali umowę o zakazie konkurencji obowiązującym pracownika przez okres 12 miesięcy po zakończeniu stosunku pracy. Umowa o pracę rozwiązała się 31 października. Do podstawy wyliczenia wynagrodzenia pracodawca powinien przyjąć wszystkie wypłacone pracownikowi składniki wynagrodzenia, z wyjątkiem premii rocznej, która zostanie pracownikowi wypłacona za pracę w 2011 r., lecz termin jej płatności przypada na pierwszą połowę stycznia przyszłego roku.

Okres konkurencji dłuższy niż okres zatrudnienia

W przypadku gdy umowa o pracę trwała krócej niż umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powstaje wątpliwość, czy odszkodowanie przysługujące pracownikowi z tytułu jego ustanowienia powinno obejmować nie mniej niż 25% wynagrodzenia uzyskanego w stosunku pracy (krótszym niż zakaz konkurencji), czy też powinno być odniesione do faktycznego okresu obowiązywania zakazu konkurencji. W tym zakresie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 8 stycznia 2008 r. (I PK 161/07) stwierdził, że właściwa interpretacja przepisów z tego zakresu powinna polegać na przyjęciu, że podstawą ustalenia wysokości odszkodowania za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy powinno być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy, lecz przez okres nie krótszy niż okres obowiązywania zakazu konkurencji, nawet jeżeli zatrudnienie trwało faktycznie krócej. Wypłata odszkodowania, którego wysokość uwzględniałaby wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi w okresie jego zatrudnienia, zdaniem Sądu, naruszałaby zasady ekwiwalentności świadczeń stron i ochronny charakter odszkodowania.

Terminy wypłaty odszkodowania

Ponieważ odszkodowanie ma rekompensować pracownikowi ograniczenie możliwości podjęcia zatrudnienia, co do zasady wypłacane jest ono w comiesięcznych ratach, z dołu – na koniec każdego miesiąca. Na takie rozwiązanie przyzwolenie dają same przepisy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ono wypłacone jednorazowo – w całości. W takim przypadku powstaje wątpliwość, czy powinno być ono wypłacone pracownikowi z góry – na początku obowiązywania zakazu czy też z dołu – po jego ustaniu, stanowiąc jednocześnie ekwiwalent za jego nienaruszenie. Wydaje się jednak, że ze względu na jego cel i charakter powinno przyjąć się pierwsze rozwiązanie. Takiemu rozstrzygnięciu nie stoi również na przeszkodzie fakt, że zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa go ustanawiająca, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz. W takich przypadkach odszkodowanie należy się tylko za okres, przez który zakaz obowiązywał, a w razie wypłacenia go przez pracodawcę z góry za cały przewidziany umową czas pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu nienależnej części. Aby w tym zakresie nie powstawały jednak spory, warto częstotliwość czy termin wypłaty odszkodowania wprost określić w umowie o zakazie konkurencji.

Podstawa prawna:

  • art. 1011 § 2, art. 1012 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 8 stycznia 2008 r. (I PK 161/07, OSNP 2009/3–4/42).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK