| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę

Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę

Pracownik został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę. Odwołał się jednak do sądu pracy i domaga się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie procedury zwolnień grupowych. Czy w przypadku gdy zostanie przywrócony do pracy, będzie musiał zwracać wypłaconą mu wcześniej kwotę odpraw?

RADA
Jeżeli na mocy orzeczenia sądu pracownik zostanie przywrócony do pracy, to na gruncie obecnych uregulowań prawnych nie ma obowiązku zwrotu odprawy pieniężnej. Oznacza to, że w takiej sytuacji świadczenia te będą przysługiwały niezależnie od siebie.

UZASADNIENIE

przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy odprawa także przysługuje. I tak odprawa przysługuje pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy bez wypowiedzenia, jeżeli było to sprzeczne z prawem, pracownik nie został przywrócony do pracy, a zachodzą przyczyny określone w ustawie o zwolnieniach grupowych.

Sąd może jednak w takich przypadkach jedynie zaliczyć taką odprawę na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania przez pracownika bez pracy na mocy art. 47 k.p. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik wnosił w pozwie o zasądzenie takiego wynagrodzenia. Takie podejście jest zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 9 listopada 1990 r. (I PR 351/90, OSP 1991/7/169) odnoszącym się do poprzednio obowiązującej ustawy w zakresie zwolnień grupowych - ustawy z 28 grudnia 1989 r. Sąd wskazał, że odprawa wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie wskazanej ustawy, po przywróceniu do pracy, podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia, o którym mowa w art. 47 § 1 k.p. Należy jednak zaznaczyć, że każdy sąd jest niezawisły i może dokonać innego rozstrzygnięcia.

Warto wskazać, że sąd może zamiast przywrócenia do pracy orzec o odszkodowaniu (zgodnie z art. 45 k.p.). W takiej sytuacji powinien wziąć pod uwagę uchwałę Sądu Najwyższego z 13 grudnia 1990 r. (III PZP 22/90, OSNC 1991/5-6/64). Sąd Najwyższy wskazał w niej, że odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 wymienionej ustawy, niezależnie od zasądzonego na jego rzecz odszkodowania na podstawie art. 45 § 2 w związku z art. 471 k.p.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »