| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Instytucje samorządowe - jak naliczać i wypłacać dodatek za wieloletnią pracę

Instytucje samorządowe - jak naliczać i wypłacać dodatek za wieloletnią pracę

Na wynagrodzenie pracownika samorządowego oprócz wynagrodzenia zasadniczego składa się wiele dodatków o charakterze obowiązkowym lub nieobowiązkowym. Jednym z obligatoryjnych jest dodatek za wieloletnią pracę. Pracownik nie może się zrzec prawa do tego dodatku, a pracodawca nie może pozbawić pracownika do niego prawa.

PRZYKŁAD 1: Dodatek dla osoby będącej niegdyś bezrobotnym

Zatrudniony od 15 kwietnia 2011 r. pracownik ośrodka pomocy społecznej wcześniej przez 4 lata 3 miesiące i 10 dni pracował w urzędzie gminy. Przez jeden rok pobierał też zasiłek dla bezrobotnych. W związku z tym posiada on prawo do dodatku za wieloletnią pracę. Zatem pracodawca już w kwietniu 2011 r. miał obowiązek wypłacić mu przedmiotowy dodatek w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD 2: Zatrudnienie na część etatu

Sekretarka szkoły podstawowej została zatrudniona na 3 etatu od 20 maja 2011 r. Tego dnia legitymowała się ona już 8-letnim okresem pracy. W związku z tym pracodawca w czerwcu 2011 r. będzie zobowiązany wypłacić jej zwiększony o 1%, a więc wynoszący 8% dodatek za wieloletnią pracę.

PRZYKŁAD 3: Dodatek za wieloletnią pracę dla emeryta

Emeryt legitymujący się doświadczeniem w postaci 32 lat pracy został 2 maja 2011 r. zatrudniony w urzędzie gminy. Zatem pracodawca ma obowiązek wypłacać mu dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD 4: Nabycie prawa do dodatku od następnego miesiąca

Pracownik pracuje w starostwie powiatowym od 10 maja 2006 r. (wcześniej nigdzie nie pracował). W związku z tym od czerwca 2011 r. pracodawca ma obowiązek wypłacić mu po raz pierwszy dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD 5: Nabycie prawa do dodatku od początku miesiąca

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku obsługi w przedszkolu od 1 czerwca 2006 r. (wcześniej nigdzie nie pracował). Zatem w czerwcu 2011 r. pracodawca ma obowiązek wypłacić mu po raz pierwszy dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Podstawa prawna

  • Art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1494.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – Dz.U. z 2009 r. nr 50, poz. 398; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 220, poz. 1721.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK