| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wliczanie dodatku uzupełniającego do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Wliczanie dodatku uzupełniającego do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W styczniu wypłaciliśmy nauczycielom jednorazowe dodatki uzupełniające. Nauczyciel, który zachorował w kwietniu br., otrzymał taki dodatek w wysokości 138 zł, przy czym w ubiegłym roku przepracował 241 dni, a powinien przepracować 253 dni. Proszę o informację, czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatek uzupełniający i czy należy uzupełnić go o dni nieobecności w pracy?

W praktyce oznacza to, że jednorazowy dodatek uzupełniający należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy w wysokości 1/12 kwoty dodatku wypłaconego za poprzedni rok kalendarzowy. Ponadto jeśli nauczyciel nie otrzymał pełnej kwoty dodatku za ubiegły rok z uwagi na okresy niezdolności do pracy, dodatek ten należy wcześniej uzupełnić. W Państwa przypadku dodatek należy uwzględnić w wysokości 10,33 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

  • 138 zł – (138 zł x 13,71%) = 119,08 zł,
  • 119,08 zł : 241 dni = 0,49 zł,
  • 0,49 zł x 253 dni = 123,97 zł,
  • 123,97 zł : 12 m-cy = 10,33 zł.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2011 r. jednorazowy dodatek uzupełniający należy również uwzględniać w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługujących nauczycielowi.

Podstawa prawna

  • art. 30a ust. 2 i ust. 3 Karty Nauczyciela,
  • § 1 ust. 1, § 2 ust. 3, § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737 ze zm.),
  • art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK